Annelerden temiz 2 milyar TL kalacak

Annelerden temiz 2 milyar TL kalacak

Online alışveriş sektörü bu yıl Anneler Günü dolayısıyla 2 milyar liralık ciro hedefliyor.

Türkiye’nin ilk para iadeli alışveriş sitesi Avantajix.com’un kurucu ortağı Güçlü Kayral, banka ve kredi kartlarıyla 2015 Mayıs’ında 47,3 milyar, 2016 Mayıs’ında da 51,9 milyar liralık alışveriş yapıldığını anımsattı.

Bu harcamaların yüzde 20’lik kısmının Anneler Günü ve öncesindeki cuma-cumartesi günlerinde yapıldığını anımsatan Kayral, bu yıl da aynı günlerde kartlı alışverişlerin 10 milyar lirayı aşmasının beklendiğini bildirdi.

Anneler Günü’nün, Sevgililer Günü, Babalar Günü ve Yılbaşı ile birlikte perakende sektörünün en canlı olduğu dönem olduğunu vurgulayan Kayral, şunları söyledi:

“Bu özel günlerde perakende sektöründe yaşanan canlılık e-ticarete de yansıyor. Özellikle öğrenciler ve çalışan gençler, özel günlerde online alışverişe yöneliyor. Türkiye’de online alışverişin perakendedeki payı yüzde 3’lerdeyken, özel günlerde bu oran yüzde 15-20’ye ulaşıyor Bu yıl da 10 milyar lirayı aşması beklenen Anneler Günü alışverişlerinin yaklaşık 2 milyar lirasının internetteki sanal mağazalara gitmesi bekleniyor.”

Kayral, özel günlerde internetten alışverişin artmasının nedenlerini ve dijital alışverişin avantajlarını şöyle anlattı:

“İş yoğunluğu nedeniyle çarşı pazar gezmek için fırsat bulamayan, bu dönemlerde oldukça kalabalık olan alışveriş merkezlerinden uzak duranlar ile avantajlarından dolayı özellikle online alışverişi tercih eden önemli bir kitle var. Bunlara bir de ne alacağına bir türlü karar veremeyenler ekleniyor. Bu kesim özel günlerde alınacak hediyeyi belirlemek için ağırlıkla arama motorlarına başvuruyor. Annelerin burcuna, karakterine ya da başka özelliklerine göre hediyeler öneren, yaptıkları işte çok da başarılı olan yüzlerce internet sitesi var. Arama motorundan bulunan hediyenin en uygun fiyatlısı, karşılaştırma siteleri aracılığıyla belirleniyor. Anne ile baş başa ya da ailecek yemek yenecekse, fırsat sitelerinden çok özel fiyatlar alınabiliyor. Ayrıca harcamalar Avantajix.com gibi yapılan her alışverişte nakit para ödeyen siteler üzerinden yapıldığında bu özel günde bütçe pek fazla hırpalanmıyor.”

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş