Apple Android’i ekran kilidinden vuracak

Apple, ekran kilidini dokunmatik açma özelliğini de patentledi. 2005 yılında daha iPhone bile ortalarda yokken bu patent için başvurmuş olan Apple, her Android cihazın bu özelliği kullanmaya başladığını görünce 6 yıllık patenti masaya çıkaracak.

Bu patentin tek sahibi olan Apple’ın karşısında bu özelliği telefonlarında kullanan diğer akıllı telefon üreticileri hapı yutmuş durumda çünkü neredeyse tüm dokunmatik telefonlarda ekran kilidini açma özelliği dokunmatik olarak ve patentte tanımlı olduğu şekilde kullanılıyor. Ne Motorola Ability’yi alarak servet döken Google’ın binlerce patenti, ne de Apple ile bire bir patent savaşı içerisinde olan Samsung’un patentlerinin bu patentin karşısında sağlam silahı bulunuyor.

Patentin tanımı ise oldukça açık ve esas olarak dokunmatik ekranda, ekran kilidini açmak için kullanılan herhangi bir kaydırma hareketinin bu patentin kapsamına girdiğini açık açık tanımlıyor. Patentin tanımı ise kısaca şöyle:

Dokunmaya duyarlı bir cihaz, dokunmaaya duyarlı bir görüntü üzerinden cihazın kilidi açılabilir. Bunun için cihazın herhangi bir yerinde bir ya da daha fazla kilit açma görseli ya da yolu bulunabilir. Önceden tanımlanmış bu hareketten sonra önceki kilit açma ekranından yine daha önce tanımlanmış bir başka ekrana geçilir.

Kısacası rakiplerin işi zor. Yeni bir patent savaşı gündemde.