Apple “book”unu çıkardı

Apple “book”unu çıkardı

South Park Comedy Central tarafından hazırlanan şirin bir çizgi film. Biraz sert, biraz eleştirel çoğunlukla komik. Ama hep inanılmaz derecede öngörülü… 15. sezonunun ilk bölümünde Apple’ın Humancentipad isimli bir cihaz tanıtımını konu alıyordu. Konu şöyle: Eğer siz Apple’ın sözleşmesini okumadan imzalarsanız Apple çalışanlarının ağzınızı arkadaşınızın poposuna dikmesine ve kıçınıza iPad takmasına razı oluyorsunuz.

“Uzaktan baktığımızda olur mu öye şey” dedik ama Apple bu hafta saçmalamakta South Park’ı bile kıskandıracak inanılmaz bir adım attı: Apple, yeni iBook Yazar uygulamasıyla yazarların kendi işleri üzerindeki haklarını inanılmaz bir oyunla, geçerken imzaladığınız ve okumadığınız sözleşmeyle ellerinden alıyor.

Apple öylesine saçmalamış ki ilk okunduğunda inanmak mümkün gözükmüyor: iBooks Yazar uygulamasının anlaşmasında açık ve net bir şekilde iBook formatında hazırlanmış herhangi bir çalışmanın sadece Apple Store üzerinden satılabileceği yazıyor. Kitabınızı bedava yayınlayabilirsiniz; fakat satmak isterseniz kendi kendinize satamazsınız. Dağıtım için ya da finansal olarak daha iyi bir seçenek arayışına gidemezsiniz. Arkadaşlarınıza iPad’lerinden kolaylıkla okuyabilmeleri için e-posta ile gönderemezsiniz. Sadece Apple üzerinden satışını yapabilirsiniz. Bunu yaparken de Apple satış fiyatı üzerinden zaten yüzde 30’una el koyuyor.

Apple bunu yaparak benim uygulamamla yapılanlar bana aittir diyor. İyi de… Mesela Photoshop ile düzenlenen filmler de Adobe’ye mi aittir? Mesela ben bu yazıyı TTnet hatları üstünden gönderiyorum diye bunlar Türk Telekom’a mı aittir?

Apple gerçekten suyunu çıkardı. Hatta iBook’unu çıkardı.

Benim yazdıklarıma, hazırladığım içeriklere bu kadar kolay sahip olamayacak.

Bakalım bu konuya karşı çıkan kaç kişi bulacağız? Yoksa herkes arkadaşının poposunun kendi ağzına dikilmesine izin mi verecek…

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş