Apple’ın Cuma günü yapmış olduğu açıklamaya göre şirketin en popüler ürünleri olan iPad, iPhone ve iPod Touch cihazlarına girmek isteyen hacker saldırılarına yönelik çok hassas bir politika izlenecek. Şirketin mühendisleri bilişim güvenliğinden sorumlu Alman Federal Ofisi (BSI) tarafından açık edilen bir noktayla ilgili çalıştıklarını duyurdular

Apple sözcüsü Trudy Muller ise medyada çıkan söylentilere yönelik olarak şirketin güvenlik hususunu çok önemsediğini, belirtilen konunun bilgileri dahilinde olduğunu ve yeni çıkacak yazılım güncellemesi ile söz konusu sorunu çözeceklerini belirtti.
BSI, Apple mobil cihazlarına yollanan bir PDF dosyasının açılması sonucu bulaşması olası olan bir virüs aracılığıyla hackerların cihazlara sızabileceği konusunda uyardı. Henüz herhangi bir saldırı ile karşılaşılmadığı belirtilirken hackerların bu açıklıktan faydalanacaklarının olası olduğu medyada geniş yer buldu.
BSI’ya göre olası sanal saldırı senaryolarının şifre, elektronik posta ve rehberlere erişim ile, gömülü kameralar, telefon konuşmalarında gizli dinlemeler ya da lokasyon bilgisinin elde edilmesi gibi uygulamalarda yapılabileceği duyuruldu.
Medya tarafından ortaya atılan iddiaya yönelik olarak Apple mobil cihaz kullanıcıları, kaynaklarından emin olmadıkları PDF dosyalarını cihazları üzerinde açmamaları konusunda uyarıldı. Apple kullanıcılarının webde sörf yapmalarını sınırlı ölçüde ve güvenilirliğinden emin oldukları siteler etrafında tutmaları gerektiğinin altı çizildi.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.