İncelmeye cüzdanınızdan başlamayın

İncelmeye cüzdanınızdan başlamayın

Her gün bize herhangi bir emek harcamadan şahane bir vücuda sahip olmayı vaad eden “Düz bir karın için küçük bir sır” ya da “Hızla kilo vermek için bu ipucunu deneyin” gibi pek çok online reklamla karşılaşırız. Biz her ne kadar bu reklamları çok kaale almasak da A.B.D. hükümeti aynı görüşte değil. Federal Ticaret Komisyonu, yanıltmaya yönelik çözümler sunan şirketlere ait 10 reklamı dava etmiş durumda.

Online reklamlar ilk bakışta pek çoğumuza masum görünebilir. Çok kısa sürede kilo vermeye yönelik ya da benzeri teklifler sunan bu ilaçlar aslında sokak arasındaki aktarlar ya da benzeri dükkanlarda satılanlardan çok da farklı değiller. Ancak bunların en önemli özelliği bize hangi kanaldan girerek, bizden daha çok para koparacaklarını biliyor olmak. İnandırıcılığı sağlamak için CNN ve MSNBC gibi kuruluşların logolarını sayfalarında kullanmaktan da geri kalmıyorlar.
Bunların pek çoğu “ücretsiz” deneme programları sunarak yalnızca kargo masraflarını ödememiz için kredi kartı numaramızı alırlar. Kendi ellerimizle teslim olduğumuz planın başlangıç noktası ise göründüğü kadar masum noktalara varmıyor. Kredi kartı numaranızı bir kere verdikten sonra her ay süregelen ödemeleri yapmaya tabi tutuluyorsunuz. Eğer arayıp iptal edilmezse her ay kredi kartı ekstrenizde 100 dolara varan bir meblayla karşılaşılması an meselesi.
Amerikan hükümeti sonunda bu olaya bir son vermek için kolları sıvadı ve ilgili makamlara “küçük ipuçları”na son verecek davalar açtı. Siz siz olun, herhangi bir ürünün ücretsiz deneme teklifleri için kredi kartı numaranızı paylaşmayın ve kendini haber siteleri gibi gösteren sitelerden de uzak durun.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş