brandzHer yıl BrandZ tarafından yapılan dünyanın en değerli 100 markası araştırmasında Apple yine birinciliğini korudu. 185 milyar dolarlık değeriyle rakiplerini geride bırakan Apple, geçtiğimiz yıla kıyasla sadece yüzde 1 civarında büyüdü. Apple’ın en büyük rakiplerinden Samsung yüzde 51 oranında büyüse de listede 30. sıradan öteye geçemedi ve marka değeri 21 milyar dolarda kaldı.

Sıralamada Google 114 milyar dolarlık marka değeriyle ikinci, IBM ise 112 milyar dolarla üçüncü oldu.

samsung’un geçen sene reklama harcadığı 1.6 mlyar dolara rağmen marka değerinde 30. sıradan öteye geçememesi, aynı oranda reklam vermeyen Apple’ın marka konusunda ne kadar iyi işler yaptığının da çok önemli bir göstergesi. 2006 yılından bu yana ilk 100 markanın değeri toplamda yüzde 77 artmış. Şu anda ilk 100 markanın toplam değeri 2.6 milyar dolar seviyesine geldi.

En değerli ilk 3 markanın teknoloji olması dikkat çekiyor. Bu arada ilk 10 marka içinde 4 teknoloji, iki telekom şirketi var. finans işi yapan VISA’nın da teknolojiyle ön plana çıkıp 6 sıralık yükselişle 9. sıraya gelmesini göz önünde bulunduracak olursak teknolojinin marka değerindeki gücünü yadsımak çok zor olacaktır.

Listedeki en enteresan firmalardan biri 10. sıradaki China Mobile. Marka değerini yüzde 18 artırarak 55.3 milyar dolara çıkaran China Mobile, belki de global bir hizmet vermeden yerelden bu kadar değerlenebilen tek marka ünvanını uzun süre elinde tutacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.