Bunun bir teknoloji yazısı olması gerekiyordu ama bu bir iletişim kuralları yazısı aslında.

Apple yıllardır iyi bir iletişim yapmıyor. Hatta hiç iletişim yapmıyor. Telefonları iki senelik olunca bir anda birer birer ölüyor ve bu konuda ne bir açıklama geçiyor ne de tek çift laf ediyor bu konuyla alakalı. Yurt dışındaki belli başlı bazı kanallara kendi kafasından geçenleri söylüyor. Ülkemizden etkinliklerine götürürken yazım kurallarını imzalattığı belli başlı bazı kişiler üstünden iletişim  kurmayı yeterli sayıyor. Ama öyle olmuyor işte.

Bugün geldiğimiz noktada Apple, yıllardır yaptığı hatayı kabul etmiş oldu, özür diledi. Pil parasını ucuzlatacağım, hatta yazılımımı değiştireceğim dedi.

Ama en büyük yanılgısı, üstüne gidilmemiş bir kriz ve iletişim konusunu dile getirme biçimi: Müşteriler Apple’ın niyetinden kuşkulandı diyorlar. Hayır Apple müşteri hiçbir şeyden kuşkulanmadı. Onlar bunu yaptığınıza emin.

Apple bunu yapıyor mudur benim kafamda bazı kuşkular olabilir. Ama çoğunluğu 6+ ve daha eski kullananlarla konuştuğumda onlarda en ufak bir kuşku görmüyorum. “Bir daha iPhone alırsam…” diye başlayan cümleler kuruyorlar. Bu konuda minik bir algı araştırması yapsalar onlar da görürler. Ama etkinliğe götürdükleri gazetecilere sorarak öğrenmeleri zor bu gibi şeyleri.

Bu tip şirketlerin içindekilerle konuştuğunuzda size iletişimin tek elden ve ABD’den yapıldığını söyleyecekler size. Bunun arkasına sığınarak “biz de istiyoruz anlatmayı ama” diye başlayan cümleler kuracaklar. Neticede tüm dünyada iletişim kuramcılarının kabul ettiği yerel pazarın şartlarına ve durumuna göre iletişimi kavramını zıt geçiyorlar. Zıt geçtikleri zaman pazarlar da onları zıt geçer.

Uzayda hiçbir alan boş kalmaz. Hemen yenisiyle doldurulur. 2000’lerin öncesi ve hemen başında Nokia kraldı. Bir iki yanlış adımla kaybolup gittiler. Gidin sorun bakalım kim hatırlıyor o zamanki efsane telefonları… 10 sene içinde Apple ismini de kimse hatırlamaz hale gelebilir. Kimlerin silinip gittiğini gördük şu kısa teknoloji yazarlığı hayatımda…

 

Eğer iPhone’un çıkışında yaşadıkları efsane büyümeyi efsane kayboluşa çevirmek istiyorlarsa aynen böyle devam edebilirler.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.