Yurt dışına gidiş gelişlerimin en önemli duraklarından biri olan gümrüksüz alandaki Setur FreeShop, akıllıca bir iş yaparak Apple ürünlerini satmaya başlamış.

Neden akıllıca ve neden değil konularını masaya yatıralım: Şu bir gerçek ki yurt dışında özellikle Apple ürünlerini almak inanılmaz derecede karlı sonuçlar verebiliyor. Freeshopların da yurt dışı sayıldığı bu dönemde Setur çok akıllıca adımlar atmış.

Ancak merakımı gidermek için sorduğum soruya umduğum cevabı alamadım: Acaba, dedim, yurt dışından telefon almış mı sayılıyoruz yoksa yurt içinden mi? Sonuçta gümrüksüz alan olsa da Türkiye’den alışveriş yapıyorsunuz. Ve aynı mantıktan yola çıkacak olursak oradan alınan telefonların pasaporta işlenmesi gerekmemeli, Türkiye’de otomatik olarak çalışmalı. Yani Fransa’dan aldığımız iPhone ile arasında bir fark olmalı. Ama olmuyormuş.

Peki aradaki fiyat farkı nedir diye baktım. Avrupa’dan alacağınız bir iPhone’dan 30 euro daha pahalı ama Türkiye’den elbette ucuz. Ama öyle ABD fiyatları kadar devasa bir uçurum yok arada. başlangıç modellerinde 800-900 TL farkediyor. Bu para BTK ile uğraşıp telefonu pasaporta kaydettirmeye değer mi bilmiyorum.

Ha kaydettirmediğimiz mallara gelecek olursak… İşte orası çok güzel. Çünkü Apple Macbook Pro ile fiyat farkı büyüyor. Hem yurtdışından alma ile aradaki fark azalıyor, hem de Türkiye ile satış fiyatı arasındaki uçurum artıyor.

Tatile gittiğinizi düşünelim. Yurt dışından bir bilgisayar alırsanız Türkiye fiyatıyla 2000 TL civarında bir fark oluşuyor. Ama yurt dışında elinizde bilgisayarı sallayarak dolaşmayı kim ister… İşte bu noktada Setur karlı bir alışveriş mekanı haline dönüşüyor. Kapıdan çıkarken parfümle beraber bilgisayarını al ve çık al sana uçak biletlerin bedavaya geldi.

Ama bunun da bir kötü tarafı var: Benim görebildiğim kadarıyla bu düşündüğümü herkes düşünmüş ve Setur’da bilgisayar kalmamış…