Siz iyiliklerinizle övünün birileri bundan para kazansın

Girişim yapmak güzel. Girişimlere kafanızda bir don biçmek de güzel. Fakat bu işin karşı görüşü ne olur acaba diye düşünür mü her zaman bu girişimciler? Buna bakmak lazım.

Bir bülten geldi, yepyeni bir girişimi anlatan. Şöyle tanımlıyor kendini girişim:

Çoğu insan iyilik yapma fikrini duyduğunda büyük beklentilere girebilir ve birine iyilik yapmak istediğini ama ne yapacağını bilemediğini bile düşünebilir. Oysa iyilik, gündelik hayatımızda sık sık karşılaştığımız küçük ayrıntılarda gizli. İyiliği yapmak da yaymak da sandığınız kadar zor değil. Artık, iyilik yapmak ve yaymak isteyenleri buluşturan bir mobil uygulama, begoodto.me var!

#içimdeiyilikvar diyen herkesin buluşacağı begoodto.me’ye Facebook hesabınız üzerinden üye olup, yaptığınız, gördüğünüz, duyduğunuz ya da size yapılan iyilikleri, metin, video veya görsel ekleyerek uygulama üzerinden paylaşmaya başlayabilirsiniz. İyilik içeriklerinizi paylaştıkça ve bu iyiliklerin yayılmasına yardım ettikçe İyipuan kazanırsınız. Kazandığınız İyipuanlar sayesinde ise başkalarına iyilik yapabilirsiniz. İyilik paylaştıkça kazanacağınız puanları, markaların ihtiyaca yönelik geliştirdikleri sosyal sorumluluk projelerine aktarabilir ve hiç tanımadığınız kişileri mutlu edebilirsiniz. İyipuanlarınızı markaların hediye çekleri veya indirim kuponlarına aktararak, kendinizi mutlu etmek için de kullanabilirsiniz. Çünkü siz mutlu olursanız, başkalarını mutlu etmek için de daha çok çaba sarf edersiniz.

 

“Yahu ne var işte ne güzel yapmışlar” demeden önce şunları düşünmek lazım:

  1. İyilik dediğiniz şey bağırarak yapılmaz. Eğer bağırarak yaptığınız bir iyilik varsa onun adı gösteriştir, kibirdir…
  2. Sizin yaptığınız değil size yapılan iyilikleri de paylaşın ki sonunda olay şöyle bir yere gelsin: “Eeyyy bilmem ne firmasııı… Bana bedava ürün gönder kiii bunu iyilik diye sağda solda konuşayıııım”… Ne oluyor o zaman? Şantajla iyilik.
  3. Eğer dünyaya açılmayacaksanız, Türk girişimi İngilizce isim ve markayla çıkarmak ne kadar doğru… Tartışmayalım bile…
  4. Firmaların iyilikleri ne ola ki sorusunu sormaya bile çekiniyorum.

hiçbir şey düşündüğüm gibi değil diyelim… O zaman başkalarının iyilikleri üstünden para kazanmak da neyin nesi? O bile acayip.

İyilik yapmak çok basit bir şey. Sadece iyi bir kalbiniz olacak ve karşılıksız olarak diğer tarafa bir şeyler vereceksiniz…