Apple Türkiye’nin kurumlar vergisinin yarısı kadar vergi veriyor

appleGeçtiğimiz yıl Gelir İdaresi Başkanlığı, Türkiye genelinde 2013 yılında kurumlar vergisi beyannameleri ile 151 milyar 286 milyon 386 bin lira kurumlar vergisi matrahı beyan edildiğini ve bu tutar üzerinden 29 milyar 453 milyon 769 bin lira kurumlar vergisi tahakkuk ettirildiğini açıklamıştı.

Apple dün itibarıyla gelirlerini ve dolayısıyla verdiği vergi miktarını açıkladı. 6,39 milyar dolar vergi veren şirketin verdiği vergiyi mevcut kurdan Türk lirasına çevirdiğimizde 15,2 milyar TL vergi çıkıyor karşımıza.

Yani Türkiye’nin kurumlar vergisi tahakkukunun yüzde 52’sine denk gelen bir tutar bu.

Bu arada Apple’ın vergisini gerektiği kadar vermediği, bazı ülkelere hakettiği vergiyi bırakmadığı yönde haberler çıkıp duruyor. Yani 6,4 milyar dolar bazı yayınların sözlerine bakılırsa yeterli değil.

Devletimizin katma değerli ürünler yaratılması, Türkiye’den uluslararası şirketler çıkarılması üzerine biraz daha düşünmesi gerekiyor.

Ha elbette bir Apple kolay çıkmıyor ve dünyada onun kadar değerli bir şirketin olmadığını söylemek mümkün. Ama ülkenin kurumlar vergisinin yüsde 52’si diyoruz. Saatte 8 milyon doların üstünde para kazanan bir şirket diyoruz.

Daha ne diyelim bilmiyorum.