Apple geçtiğimiz çeyreğin kar zarar tablolarını açıklayınca gazetelere gün doğdu. Uzun zamandır rekor karlarla dönem kapanışları gerçekleştiren şirketin “beklenenin altında” sonuçlar açıklaması özellikle basınımız ve internet camiamızda Apple batıyor nidalarına neden oldu.

Gazeteler Samsung’un bir modelinin Apple’dan fazla bsatmış olmasının zaferini göklere çıkarırken haberlerin içiyle başlıkları arasındaki uyumsuzluk dikkat çekici. Zira Apple rakamları şöyle:

  • Şirketin haziranda sona eren çeyrekteki gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23 artmış ve 35 milyar dolar olmuş. Vay efendim bu rakam Wall Street’in beklentisinin 2 milyar dolar gerisindeymiş.
  • Apple’ın karı yüzde 20.7 artışla 8.8 milyar dolar oldu.
  • Bir yıldan daha kısa bir süre içinde, çeyrek dönemlik sonuçları ikinci kez beklentilerin gerisinde kalan Apple’ın hisseleri önceki gün geç işlemlerde yüzde 5’in üzerinde değer kaybetmiş.
  • 3. çeyrekte 26 milyon iPhone akıllı cep telefonu, 17 milyon iPad tablet bilgisayar, 4 milyon Mac masa üstü ve dizüstü bilgisayar ve 6.8 milyon iPod müzikçalar satmış.
  • iPad satışlarını yüzde 84 artırmış.

Bu noktada Apple hakkında yazan arkadaşların takkelerini önlerine koyarak biraz daha düşünmesi gerek diyorum…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.