Apple’dan gözlük içi telefon

Ekran Resmi 2015-02-19 11.02.39Son yıllarda giyilebilir cihazlara verilen önem çok arttı. Saat ve benzeri teknolojilerin ardından en çok dikkati çeken giyilebilir cihaz kategorisinde gözlük geliyor. Google’ın başlattığı elektronik gözlük, piyasada neredeyse hiç satılmasa bile oldukça fazla ses getirdi.

Apple, giyilebilir teknolojiler alanında tüm beklentilere rağmen çok ilgi göstermedi. 2014 yılının son günlerinde hayata geçirdiği kol saati, türünün tek örneği olarak ön plana çıktı. Üstelik de sanıldığı kadar yüksek teknoloji ya da dikkat çekici tasarıma sahip olmadı. Buna rağmen Apple’dan beklentiler asla azalmadı.

Geçtiğimiz Salı günü Apple, ABD Patent Ofisi’nden çok ilginç bir giyilebilir teknoloji patenti aldı. 8.957.835 numaralı patente göre Apple’ın ürettiği bu cihaz gözlük gibi kafada taşınabilecek, içine cep telefonu takılabilecek ve başta sanal gerçeklik gösterimi olmak üzere birçok farklı alanda kullanılabilecek.

Aslında iPhone bu patent başvurusunu 2008 yılının Eylül ayında yaptı. Ancak yapılan incelemeler ve bekleme süresi üst üste eklenince patentin verilmesi 2015 yılını buldu.

Gözlük sadece telefonun konduğu bir yuva değil. Gözlüğün üstünde de daha iyi bir gösterim sağlamak için farklı elektronik devreler bulunuyor. iPhone bu elektronik cihazla bütünleşerek üstündeki ekranla birlikte farklı bir gösterim tecrübesi yaşatıyor.

Cep telefonunun gözlükle birleşme fikri, bu cihazı diğer gözlüklerden çok daha önemli bir yere getiriyor: Öncelikle mevcut gözlüklerin sahip olduğu küçük ekranlı gösterim sorununu ortadan kaldırıyor. Bunun yanında mevcut gözlüklerin zayıf pil ömrüyle karşılaştırıldığında cep telefonlarının pil ömrü çok daha uzun.

Apple’ın aldığı patent, geçtiğimiz yıl Samsung’un duyurduğu Gear VR cihazıyla ciddi benzerlikler taşıyor. Bu gözlük tarzı cihaz da gücünü Samsung’un Galaxy Note 4’ten alıyor ve onun işlemci gücüyle çalışıyor. Tabii ki Samsung’un cihazı piyasanın lideri Oculus ile hayata geçirildiği için artırılmış gerçeklik alanında çok daha yüksek imkanlar sağlıyor. Cihaz üstündeki 16 HD kamera etraftaki dünyayı çok daha hızlı algılatıyor.