Ara bağlantı stresinin altında ucuzlayan Turkcell yatıyor

ara baglantiGeçtiğimiz 15 gün içinde bütün telekomünikasyon şirketleri birbiri ardına çeyrek açıklamalarını, içinde bulunduğumuz zaman dilimini düşünecek olursak yılın tamamını anlatan rakamlarını paylaştı. Rakamlardaki iniş ve çıkışları sizlerle farklı boy ve ebatlarda paylaştım.

Toplantılarda ve gönderilen bültenlerde en çok ilgimi çeken şeylerin başında enteresan şekilde dile gelen ara bağlantı ücretleri vardı. Vodafone zaten uzun zamandır ara bağlantı ücretleri konusunda sıkıntısını dile getiriyordu. Turkcell, 2013 yılında düşen ara bağlantı ücretlerinin piyasayı daralttığını ve sorunlar çıkardığını çeyrek toplantısında dile getirdi. Ancak en enteresanı Avea’nın bu konuyu sıkıntı yaratıyor şeklinde çık bir dille dile getirmesiydi.

Avea’nın bunu dile getirmesi neden çok enteresan? Hızlıca anlatayım: Ara bağlantı ücretlerinden en çok şikayet eden kurum Avea idi. Ama bugünkü gibi düşük olmasından değil, yüksek olmasından şikayet ediyorlardı. Hatta zamanın Avea genel müdürüyle yaptığımız bir gezide gazetecilere daha isimlerini sormadan “yahu gençler” dedi “şu ara bağlantı ücretlerini dile getirsenize yahu olur mu böyle…”

Bahsi geçen senelerde, 2006’da bir Turkcell ya da Vodafone abonesi Avea’yı aradığında Avea’ya 17.5 kuruş veriliyordu. Vodafone’a 15.2 kuruş verilirken Turkcell’e ise 14 kuruş verilmekteydi. Bu tablo birinci olmayan GSM şirketlerine yaramıyordu çünkü çok düşük fiyatlı tarifeler kuramıyorlardı. Turkcell abonesi Turkcell’liyi arıyordu ve çok Turkcell’li olduğu için de şebeke içindeki aramalar ucuz diğerlerini aramak inanılmaz pahalıya geliyordu.

İşte bu yüzden Turkcell’in muhalefetine rağmen ara bağlantı ücretleri düşsün kampanyası başladı mümkün olan her koldan. Haberdeki tablodan gelişmeleri takip edebilirsiniz ama özetle ara bağlantı ücretleri 2009 yılında Turkcell için 6.55 seviyelerine, yani yarısına düşürüldü.

Bu arada çok da enteresan bir gelişme yaşandı: Eğer yanlış hatırlamıyorsam o yıllarda Turkcell’in bir kullanıcıya verebileceği minimum tarifenin ara bağlantı ücretiyle hesaplanması kararlaştırıldı. Yani Turkcell kullanıcılarına dakikası 6.55’in altında konuşma satamayacaktı. Diğerleri ise istedikleri seviyeye kadar inebileceklerdi.

Turkcell’in devlet eliyle pahalılaştırılması şirketin algısı üstünde önemli bir rol oynadı. O tarihlere denk gelen numara taşımanın çıkmasıyla Turkcell’den diğerlerine ciddi bir geçiş başladı. Fiyat merkezli telefon kullanıcılarından büyük bir kesim koparak diğer şirketlere geçti.

Turkcell dışında kalan kurumların ara bağlantıyı daha da indirmek istemesi ile olay daha enteresan bir yere geldi: Avea ve Vodafone genel müdürleri ara bağlantının sıfırlanmasının dahi mümkün olduğunu, söyleyerek bunun yapılması için adımlar atmaya başladı, kulisler yapıldı.

Nihayetinde 2013 yılının Temmuz ayında yine inanılmaz bir düşüşle Turkcell’in ara bağlantı ücreti 2.5 kuruş seviyesine indi. Ve bu indirimin üstünden sayılı günler geçmeden şikayetler başladı. Bir kere ara bağlantı ücretinin bir mantığı vardı: Bir operatörün kullanıcıları sizin şirketinizi arayınca belli bir trafik yaratıyorlar. Ara bağlantı ücretleri bu yaratılan trafiğin konuk operatöre verdiği rahatsızlığı ve meşguliyeti tazmin ediyor aslında. Ara bağlantı ücretlerinin 6 kata yakın düşmesi giderek abone kazanan Avea ve Vodafone’a da dokundu çünkü Turkcell’den onlara ciddi bir trafik gitmeye başladı.

Ama en enteresan tarafı bence şu: Eskiden Avea ve Turkcell arasında 3.5 kuruşluk bir fark vardı. Buna göre Turkcell, ölümüne tarife yapsa rakibinden 3.5 kuruş daha pahalıya satmak zorunda bırakılıyordu devlet eliyle. Ama son indirimle beraber iki şirket arasındaki fark 0.46 kuruşa indi. Yani artık Turkcell rakiplerinden çok daha az pahalı olabilme imkanına kavuştu. Bu da fiyat savaşına yeni bir yön getirdi.

Rakamları BTK sitesinden aldım. İsteyen BTK’nın ilgili adresinden kontrol edebilir. Yazdıklarım tamamen şahsi tanıklıklarımla bizzat yaşanmış şeylerdir. Şu anda birçok GSM şirketinin aktif çalışanının iş hayatında görebileceğinden daha fazla sayıda GSM CEO’su ile çok yakın çalıştığımı söyleyebilirim. Bu konuda demek istediğimi anlamak için Linkedin’den güncel CV’me bakabilirsiniz.