Asyalılar Kuzey Avrupalılarla LTE-M ortaklığına giriyor

m2mBiz Türk 5G’si filan araştırırken dünya boş durmuyor. Dünyanın iki ucundan iki firma; Güney Koreli GSM operatörü KT ile Finlandiya’dan Nokia Networks LTE-M üstünde ortak çalışmalar yürütmeye başladı. En temel tanımıyla LTE-M makineden makineye iletişim kuran LTE sistemleri anlamına geliyor.

2015 yılının son çeyreğine yetiştirilmesi planlanan bu sistemin, konusunda dünyanın ilki olacağı dile getiriliyor.

Dikkatlerden kaçıyor olabilir ama M2M uygulamaları şu anda GSM operatörlerinin taşıyıcısı rolünde. 2G, 3G ve 4G bantlarında hizmet veriyorlar.

Nokia Networks, yapılan çalışmaların sonucunda M2M modüllerinin 10 doların altında olacağını öngörüyor. Hem hücre temelli GSM ağında çalışacak hem de WiFi ve Bluetooth bağlantılarını destekleyecek. Düşük enerji gereksinimlerine sahip cihaz, ölçüm pazarını baştan yazma potansiyeli taşıyor.

Daha önce Huawei bu cihazları gelecek sene satışa çıkarabileceğini duyurmuştu.

Görülebileceği gibi şirketler 5 ya da 6G gibi 2020 teknolojilerini değil, piyasaya direkt etki edecek M2M cihazlarının peşinden koşuyor. Daha hızlı, daha uçuk teknolojiler değil, laboratuvarda noter huzurunda hız testi yapmak değil… Şirketler daha çok paraya dönecek teknolojileri geliştirerek dünyaya pazarlanabilir ürünler yaratmak derdindeler.

IoT, yani Internet of Things, yani nesnelerin interneti laboratuvarı kuruyor bu şirketler.

Bize de ders olmalı bu. GSM şirketlerimize… Onlarla iş yapmak isteyen şirketlere…