Çift kartlı telefonlar uçuşa geçiyor

cift kartStrategy Analitics tarafından yapılan öngörülere göre çift SIM kartlı telefonlar bu yıl sonuna kadar yaklaşık 431 milyon det satılacak. Bu cihazların gelecek seneki satışının ize 514 milyon adede ulaşması bekleniyor.

Bu rakam gerçekten görünenden farklı anlamlar içeriyor: Öncelikle çift SIM kartlı telefonlar ilk kez yarım milyar sınırını aşacak. İkincisi ise 2016 yılında 1,6 milyar akıllı cep telefonu satılması bekleniyor. 514 milyon, bunların üçte birine tekabül ediyor ve ilk kez böylesine büyük bir oran yakalanmış olacak.

Çift kartlı telefonların ilginç bir hikayesi var: Türkiye’de numara taşınabilirliği yokken çift kartlı telefonlar inanılmaz büyük bir hızla piyasaya giriş yaptı. İnsanlar bir eski numarayı aranmak için yeni ve ucuz konuşmalı hatlarını ise aramak için kullanıyorlardı. Bir de ara bağlantı ücretleri yüksek olduğu için bir operatörden diğerini aramak çok pahalıya geliyordu. O yüzden bir hatla bir operatörü diğeriyle diğer operatörü aramak da çok ciddi bir motivasyon oldu.

Operatörler bu sebeplerden dolayı çift kartlı telefonları sevemedi. Bu yüzden de uzun süre çift kartlı telefonlar o kadar popüler olmadı. Ama sonra değerler değişti, hayata bakış açısı değişti. Ve işte çift kartlılar akıllı telefonların üçte birini yakaladı bile…

Çift kartlı telefonların büyümesi Samsung veLenovo gibi firmaların bu ürünleri satmaya başlamasıyla farklı bir hal aldı. Üstelik bu telefonlar Çin ve Hindistan gibi dünyanın en kalabalık ülkelerinde satılmaya başlandı. Böylece çift kartlıların “zıplama” dönemi başladı.

Çin ve Hindistan gibi ülkelerde çift kartlı telefonların kullanılmasının temel sebebi tabii ki en ucuzu yakalamak. Aynı Türkiye’nin eski hali gibi.