Avea bir reklam yaptı. Kimileri zekice buldu kimileri sinir oldu. İşim reklam olmadığı için bu konuda görüşlerimi vererek ukalalık yapmak istemiyorum.

Ama benim iş alanlarımın içinde sosyal medya da var. Avea’nın yaptığı da üstünde uzunca tartışılması gereken bir soruyu gündeme getirdi: TV için geçerli kurallar sosyal medya için geçerli midir? TV’nin yaptırımları, hukuku sosyal medyayı ve interneti bağlamaz mı?

Avea’nın reklam kampanyasını bilmeyenler için özetleyelim: Turkcell Sertab Erener’i dört çeker bir arabayla Türkiye’yi dolaştırtıp telefondaki dört çekmeye gönderme yaptı. Avea reklamı da Turkcell’in pahalı olmasına gönderme yapıp dört çeker çok benzin yakıyor bunu satayım gibi yeni bir gönderme yaptı.

İnternet üstüne düşen haberlere bakılacak olunursa konuyla ilgili hukuki süreç başlamış, hatta sonuçlanmış. İstanbul 28. Asliye Ticaret Mahkemesi, Avea’nın Turkcell’in ‘4 çeker’ temalı reklamlarına gönderme yaptığı jeepli reklamına durdurma kararı vermiş. Turkcell, Avea’nın bu reklamı için 3 şubat tarihinde “haksız rekabete yol açan yanlış, yanıltıcı ve kötüleyici beyanlar taşıdığı ve tüketicileri aldatıcı ve yanıltıcı nitelikte olduğu, bu nedenle haksız rekabete yol açtığı” gerekçesiyle, mahkemeye başvurduğu için olmuş bu durdurma. Mahkeme, Turkcell’in başvurusunu ve gerekçelerini haklı görerek, Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun 389. Maddesine göre, reklamların internet, radyo, televizyon, gazete ve her türlü mecradaki yayınlarının 7 Şubat 2012 tarihinden itibaren ihtiyati tedbir yolu ile durdurulmasına karar vermiş.

Haberde internette de durdurma yapılacağı ortaya konuyor. Ama şu an itibarıyla ben Avea’nın Facebook duvarında, nedeni anlaşılmaz bir biçimde kadın ve erkeklerin arkadaşlık için birbirine kur yaptığı reklam resmini görüyorum.

Bakalım internet, televizyon ve sair medya arasında ‘kaldırma sorunu’ olacak mı…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.