Bakanlıkların sosyal medya şeffaflık haritası

21 adet bakanlığın Twitter adreslerini masaya yatırdım.

4 adet bakanlığın Twitter adresi yok veya vatandaşın arayarak bulamayacağı kadar derinlere gömülmüş

Bazı bakanlıklar vatandaşları için güzellik yaparak resmi internet sitelerinde Twitter ve Facebook adreslerini de resmi olarak vatandaşlarıyla paylaşmış. Bunu yapanları kutluyorum.

Ekonomi Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Twitter adresleri yok. Veya var ve benim gibi ısrarla arayan insanlar bile çok zor ulaşıyor. Bu 4 bakanlık kendine çeki düzen vermeli…

En fazla takipçisi olan bakanlık, 1 milyonu aşkın kullanıcısıyla Dışişleri Bakanlığı… Onu 172 bin takipçiyle Sağlık Bakanlığı, 167 binle Gençlik ve Spor Bakanlığı izliyor.

En çok mesajı 11,1 binle Gençlik ve Spor Bakanlığı atmış. Onu 9,4 binle Dışişleri Bakanlığı, 9,1 binle Sağlık Bakanlığı ve 9 binle Avrupa Birliği Bakanlığı izliyor.

Bu rakamlara bakarken bazılarının kendi içlerinde ihtisaslaşmış alt adreslere sahip olduklarını, bu yüzden de mesaj sayılarının kısıtlı kaldığını belirtmekte fayda var.

En az takipçiye sahip bakanlık 6,1 bin takipçiyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı. Bu kadar çok çalışanın hayatını etkileyen bir bakanlığın nasıl bu kadar az takipçisi olduğunu anlamak güç. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı gibi ihtisas üstüne kurulu bir yapının az takipçisi olduğunu anlarız ama diğerini anlamak güç.

Aynı şekilde bu kadar çok tarımla uğraşan nüfusun olduğu yerde sadece 10,4 bin takipçiye sahip Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nı anlamak da çok güç. Bence bakanlık yetkilileri bu konuda açıklarını görmeli ve kendilerini sorgulamalı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın neden bu kadar az takipçisinin olduğunun sebebini mesaj sayısında buluyoruz: Sadece 13 mesaj atmışlar. Her toplu iş sözleşmesi sürecinde günaydın yazsalar bunun on katı mesajları olurdu…

Mesaj paylaşım sayısında kendini sorgulaması gereken bir diğer kuruluş da aslında kendini bize en çok anlatması gereken, insanlarda güven erozyonu yaratmış olan Adalet Bakanlığı: Sadece 165 mesaj atmış olmayı kimse bize anlatmaya çalışmasın