Bakanlıkların sosyal medya şeffaflık haritası

meclisTürkiye ve onun yöneticileri şeffaf olmalı. Halka neyi nasıl yaptığını anlatmalı ve onlardan gelen soruları mümkün olduğunca cevaplamalı. Sosyal medya bunun için çok değerli bir katkı sağlıyor aslında yöneticilerin hayatlarına. Zira basın ve iletişim işinde olanlar bilir ki siz bir şeyi söylediğinizde ağzınızdan çıkan her zaman sizin kastettiğiniz şey olmayabilir. Karşınızdaki siz bir şeyi kendinizce doğru ifade etmiş olsanız bile onu anlamakta zorluk çekebilir ve bunu halka farklı yansıtabilir. En önemlisi günümüzyanl basın dünyasında söyledikleriniz kasıtlı olarak çarpıtılabilir. Bunlara karşı alınabilecek en güzel önlem bunu bizzat halka iletmeniz.

Ben neredeyse icat olup hayatımıza girdiğinden bu yana kamu yönetimi ve devlet yetkililerine bunu öneriyorum. Çünkü özellikle Gezi olayları gibi şeyler bize gösterdi ki şeffaf bir iletişim yönetimi insanların tansiyonunu düşürmekte çok önemli rol oynuyor.

Bunun için nasıl bir yöntem izledim size onu da söyleyeyim: 4 Ocak 2016 saat 00:00 itibarıyla tüm bakanlıkların Twitter adreslerini çıkardım. Onların attığı mesaj sayısını ve takipçilerini de ortaya koydum. Mesaj başına kaç kullanıcıya sahip oldukları da benim için önemli bir veri oldu. Bunları sizlerle TKNLJ formatında paylaşacağım…