Bana korsanın gelirse savaş açarım ama benim korsanım sana yürürse ödüllendiririm

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun Nisan 2018’de ortaya attığı İran’ın nükleer arşivini Tahran’dan çalma operasyonunu gerçekleştirdikleri ileri sürülen Mossad ajanlarına İsrail’in en büyük güvenlik  ödülü verildi.

Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, İsrail’in kurulmasında önemli rol oynayan Haganah yeraltı militan örgütünün lideri Eliyahu Golomb’un adına verilen güvenlik ödülünü bir dizi isme takdim etti. Bunların ‘İran’ın nükleer arşivini çalan Mossad ajanları, iç istihbarat servisi Şin Bet’in onlarca terör saldırısını önleyen programını yazan siber birimi, İsrail ordusunun (IDF) Hizbullah’ın Güney Lübnan’dan İsrail’in içine uzanan tünellerini saptayıp sınırötesi operasyonla yok eden ‘Laboratuvar’ lakaplı birliği ve IDF ile Savunma Bakanlığına en ileri füzeleri üreten Rafael ve Elbit silah şirketlerinin ekipleri’ olduğu ifade edildi.

Son yıllarda tüm ülkeler bu bilgisayar korsanlığı konusunda önemli açıklamalar yaptı. Özellikle Avrupa Birliği ülkeleri ve ABD, kendilerine yapılacak bu tür atakların savaş sebebi sayılacağını açık bir beyanla herkese duyurdu. Hatta ABD ile Rusya arasındaki ilişkiler asla kanıtlanamamış bilgisayar korsanlığı yüzünden gerilmişti.

Ancak konu İsrail ve İran olunca bu tip şeyler açıkça konuşuluyor ve herkes mutluluk içinde ne kadar güzel korsanlık yaptıklarını söylüyorlar hatta kamuya açık törenle bu işi yapanlara devlet başkanı elinden ödül veriliyor.

Dünya çok ikiyüzlü…