Baz istasyonundan uygulama indirmek mümkün olacak

baz istasyonuNokia Siemens Networks, NSN ve  Intel, mobil genişbant üstünden zengin medya hizmetleri verebilmek için anlaşmaya vardı. Bu anlaşmanın sonucunda ortaya GSM operatörlerinin yepyeni bir kanaldan ciddi bir biçimde para kazanması ve kendini farklılaştırması bekleniyor.NSN’nin Likid Uygulama Platformu üstünde geliştirilen bu sistemler, bu platformdaki her hizmet gibi baz istasyonlarının üstüne konumlandırılıyor.

Bu hizmetlerin baz istasyonuna taşınmasından en önemli faydayı sağlayacak şirketlerin başında OTT’ler geliyor. Google, Facebook ve Microsoft gibi şirketler baz istasyonları üstünden ciddi bir içerik akışı sağlayacaklar. Bunun dışında bağımsız yazılımcılar burada kendi ürünlerini satmaya başlarken uygulama ve hizmet kiralayacılar yine kazançlı çıkacak.

Bu sayede şimdiye kadar birbirinden oldukça uzak duran ve hiçbir ülkede orta halli de olsa bir platformda birleşemeyen operatör ve yazılım sektörü belki de ilk kez birbirinden ciddi biçimde fayda sağlayacak. Ancak bunun için hep birlikte masaya oturarak iş modellerinin geliştirilmesi gerekiyor.

Bu uygulama, baz istasyonlarına bu programların yüklenmesiyle çalışıyor. Uygulamalar baz istasyonları üstünden çalışmaya başlayınca bunlar, operatör ağlarının daha akıllı parçaları haline dönüşecek ve kullanıcılara inanılmaz boyutlarda içerik pompalayacak.

Intel bu noktada NSN’in Radio Applications Cloud sunucuları için düşük güç isteyen işlemciler üretecek.