“Beleş” konuşma uluslararası aramaları öldürüyor

Skype’nin basınla paylaştığı TeleGeography ‘nin yeni verilerine göre uluslararası arama trafiği hızla düşerken, Skype tarafından yönlendirilen uluslararası trafik yükseldi. 2010 yılında uluslararası telefon trafiği tahmini %4 yükselerek 413 milyar dakika oldu. Diğer yandan 2009 yılındaki %5 lik büyüme ve son yirmi yıldır kaydedilen %15’lik büyüme ortalamasına göre 2010 yılı uluslararası telefon trafiğinde düşüş yılı oldu.

Skype ve TeleGeography büyümenin gittiği yönü şöyle tanımlıyor: Yavaşlamaya etki eden bir faktör; iş dünyasının uluslararası iletişim ihtiyacını ve kullanıcının uluslararası görüşmeleri ödeme kapasitesini etkileyen 2007- 2009 yılları arasında büyük durgunluk oldu. Ekonomik şartlar, arama kartları hacmine ve Birleşik Devletlerden Orta Amerika arama trafiğine ciddi bir biçimde yansıdı.

Skype gibi internet tabanlı ses hizmetleri uluslararası taşıyıcılar için uzun dönemli başka bir mücadele. Sınır ötesi trafik; uzak ara en büyük internet tabanlı sesli iletişim sağlayıcısı olan Skype tarafından yönlendiriliyor. Skype’ın 2010 yılında gösterdiği şaşırtıcı 45 milyar dakikalık büyüme; dünyanın diğer bütün telefon firmalarının büyümelerinin toplamının iki katına denk geliyor.

TeleGeography analisti Stephan Beckert “ Uluslararası iletişim için talep hala güçlü. Ancak her geçen gün daha fazla kullanıcı telco firmalarının hizmetleri olmadan da iletişim kurabileceklerini keşfediyor” diyor.

Skype basınla paylaştığı basın bülteninde yarattığı aramaların ne kadarının “beleş” ne kadarının ödemeli olduğu detayını paylaşmaktan kaçındı.