Beş Paralık Hayır Yapmak İsteyenlere

Kanada’da hayata geçirilen bir hayır şirketi benzerlerinden ciddi biçimde ayrılıyor. Raise5 adındaki site, çalışma mantığı ile şimdiden dikkatleri üzerine çekmiş durumda. Prensip şöyle;

Siteye üye olan kişiler vakıflara bağış yapmak istiyor fakat bunu ceplerinden para çıkmadan yapmak istiyorlar. Buna göre kişiler 5 dolar karşılığında yapabileceklerini siteye belirtiyorlar. Bu hizmete ihtiyaç duyan kişiler de siteden 5 dolar karşılığında bu hizmeti alıyor. Kullanıcılar, isteyenlerin karikatürlerini yapmaktan tutun da,windows kurulumuna, mektup arkadaşı olmayı kabul etmekten 15 dakikalık fransızca dersine kadar birçok konuda örnekler bulunuyor.

Üstelik hizmeti veren kişiler paranın nereye gideceğini de seçme özgürlüğüne sahip. Bazıları kanser araştırmalarına 5 dolar kazandırırken, bazıları Wikipedia’ya destek verebiliyor. Site, kar amaçlı olmamasına rağmen sitenin giderlerini karşılama amaçlı 1 doları kendi hesaplarına geçiriyor. Ancak yine de kullanıcılar buna pek de aldırış etmiyor gibi gözüküyor.

Related Posts

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.