Bilgisayarı cepten internete bağlarsanız parasını verirsiniz

iPhone ilk çıktığında onunla internete bağlanmak efsane gibi geliyordu. Sonra Tethering kavramı çıktı, bilgisayarlarımız iPhone üstünden internete bağlanabilmeye başladı. Hatta yeni gelen iPhone işletim sisteminde bu özellik ön plana çıkarıldı ve bir anlamda iPhone’u bir modem, hatta bağlantı noktası olarak kulanmak özendirildi.

Ne var ki ABD’de bu özendirilme önce şirketlere, sonrasında son kullanıcılara pahalıya malolmaya başladı. Kullanıcılara iPhone üstünden sınırsız bağlantı hakkı tanıyan AT&T girdiği zararı kurtarmak için kendini tethering polisi ilan ederek insanların bu hizmeti kullanmasını yasaklamaya çalışıyor.

Bilindiği gibi bir iphone uygulamasıyla notebook’un data kullanımı birbirinden farklı iPhone diğer akıllı telefonlara göre daha çok data çekiyor olsa da notebook ile karşılaştırılması imkansız. İşte bu yüzden iPhone için hazırlanmış sınırsız data paket ve tarifeleri AT&T gibi şirketlere zarar veriyor.

Cep telefonu üstünden internet bağlantısı yapmak isteyenlere AT&T’den anlık bir mesaj geliyor: Lütfen XXX nolu telefonu arayarak Tethering planına geçiniz… Bu mesajları daha sert tonlu elektronik phostalar bekliyor. Eğer kullanıcılar buna rağmen Tethering hizmetine devam ederlerse otomatik olarak yeni ve daha pahalı tarifeden ücretlendirilecekler.