Bir belediye kafasına göre baz kapatabilir mi?

baz istasyonuBaz istasyonları konusu ülkemizin en önemli hassasiyetlerinden biri oluşturuyor. Bizim telekomünikasyon diye bir yapımızın olabilmesi için baz istasyonlarına ihtiyacımız var. Ama her nasılsa ülkede bazı insanlar bundan rant sağlamaya çalışıyor. Halkı korkutup şirketlerden para almaya çalışanlar… Belediye olarak bütçeye katkıyı her seferinde GSM operatörlerinden sağlamaya çalışanlar. Sonunu düşünmeden halkın haberleşme özgürlüğünü hiçe sayıp kanun çıkaranlar…

İşte bunun örneklerinden biri 17 Kasım 2015 tarihi itibariyle Sakarya’ya bağlı Karasu Belediyesi’nde bulunan Vodafone baz istasyonlarında yaşandı. Karasu Belediyesi tarafından hiçbir yargı kararı olmadan baz istasyonlarını mühürleyerek devre dışı bıraktı.

Vodafone hiç de alışık olmadığımız bir şekilde gece vakti bülten geçerek “nedir bu” demek durumunda kaldı.

Vodafone’un açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Ülkemizde çekim noktalarının kurulumunda, 2009 yılında Anayasa Mahkemesi’nin Telekomünikasyon Kanunu Ek 35. Maddesi’ni iptal etmesi ve iptal edilen maddenin yerine yenisinin gelmemesi nedeniyle operatörlere fiili müdahaleler gerçekleşmektedir. Vodafone Türkiye olarak çekim noktaları kurulumunu düzenleyen bir imar mevzuatı altyapısına acil ihtiyaç duyulduğunu uzun süredir dile getirmekteyiz. Mevcut durum Karasu Belediyesi tarafından istismar edilmiş ve yargı yoluna gidilmeden fiili olarak çekim noktalarının elektrikleri kesilmiştir.

Özellikle deprem bölgesi olan Karasu’da acil durumlarda halkın iletişimini sağlayacak olan mobil iletişim altyapısının hiçbir yargı kararı olmadan devre dışı bırakılmak suretiyle abonelerimizin iletişiminin kesilmesi, kabul edilebilecek bir durum değildir.

Anayasa ile güvence altına alınmış bir hak olan “Haberleşme Hürriyeti” ve Yasa’da ifade edilen “Herkes, haberleşme hürriyetine sahiptir” ilkesine hizmet eden bir kurum olarak, Karasu halkının iletişim özgürlüğüne haksız bir müdahalede bulunulduğunu düşünmekteyiz. Vodafone Türkiye olarak, Karasu Belediyesi’nin bu müdahalesine karşın idari ve yasal süreci başlatmış ve bu fiili davranışın sonuçlarının ne olacağını Belediye’ye yazılı olarak bildirmiş bulunmaktayız.

Müşterilerimizin kesintisiz iletişimlerine devam edebilmeleri için konuyu yakından takip etmekte ve sağduyulu bir çözüm üretilmesi için Belediye ve ilgili otoriteler nezdinde girişimlerimizi sürdürmekteyiz.”

Gerçekten kuzum siz baz istasyonları olmazsa nasıl cep telefonlarıyla konuşulacağını düşünüyorsunuz? Velev ki kanser yapıyor, neden bunu devletin resmi kurumlarından kimse dile getirmiyor? Karasu Belediyesi mi çözdü dünyanın altından kalkamadığı sorunsalı? Bir tek bana mı saçma geliyor bu?

Daha önce senelerce Karasu’da oturmuş biri olarak soruyorum: Şu anda Karasu’da ambulans çağırmak isteyen biri bunu yapamaz ve başına bir iş gelirse 2014 yılında yüzde 50’nin üstünde oyla seçilen AKP belediyesi mi üstlenecek sorumluluğu?

Devlet bir an önce iletişim gibi bu hafta bütçe açıklarını rekor biçimde kapatan her sene milyarlarca liralık vergiyle herkesi besleyen sektörü birkaç kişinin üst beyin kararlarına bırakılamaz.

Başta ilgili bakanlıklar olmak üzere BTK gibi kurumları sorumlu davranmaya davet ediyorum…