Çok seslilik değil tok seslilik

Bunların hepsi benim suçum. 1990’lı yılların başında internetle ilgili Türkiye’de ilk haberlere imza atarken onmaz bir iyimserlikle bu internet hepimizi çok güzel yerlere getirecek yazdı. O zaman internetin çok sesliliği artıracağını, insanların küçüklü büyüklü tüm seslerini herkese yayacağını, hepimizin çok güzel şeyler söylemeye muktedir olacağını zannediyordum.

Aptalmışım.

Sistemi yeneceğimizi, sistemi bozabilecek şeyler yapabileceğimizi, üstümüzde oynanması muhtemelen oyunların üstesinden gelebileceğimizi sanmıştım.

Aptalmışım.

Çünkü sistem her daim yeniyor. Nelerle yeniyor biliyor musunuz? TKNLJ formatında paylaşalım sizlerle:

  • Sistem beslediği adamların daha çok konuşulmasını sağlamak için onları ön plana çıkarıyor. Mesela Google üstünde alternatif sese sahip bir insanın söylediği sözün görünmesi için onlarca sayfa ilerlemeniz lazım
  • Sistem kendine karşı olanların beslenmesini engelliyor. Eğer baştakine söz söylüyorsanız ondan gelen talimatla siz bir anda görünmez adam haline dönüşüyorsunuz. Çok yakından tanıdığınızı sandığınız, eskiden beraber çalışırken arkadaş kardeş bellediğiniz insanlar size sırtını dönüyor.
  • Bazı kişi ve kurumlar için para kaybetmek haysiyet kaybetmekten daha tehlikeli. Bu yüzden sizin haber ve para da dahil tüm kaynaklarınızı kesiyorlar.
  • Diyelim ki insanlar sizi bir şekilde farkediyor ve takibe başlıyorlar. O zaman sırf siz yükselmeyin diye sizin ürettiklerinizi çalıp zimmetlerine geçirerek bunu okuyacak olanları da kendilerine çekiyorlar.
  • Google gibi internetin trafiğinin yönlendiricisi firmalar doğru içeriğin ne olduğunu anlamaya çalışmak yerine SEO garabetini yalamış yutmuş, kendini kandırabilecek çalışan besleyenleri yukarı çıkarıyor.

Kısacası başlıkta da söylediğimiz gibi çok sesli olanlar değil, daha çok bağıranlar, tok sesliler duyuluyor.

Bir süre sonra sistemin, devletin, ana akım düşünce kalıplarının sesi duyuluyor olacak. O zaman alternatif düşünce kalmadığı için kimseye koymayacak bu. Ama bugün olduğunuzdan daha cahil, daha aptal, daha az bilgili ve çok daha az özgür olacağız…