Bir dünya devinin daha Türkiye’de fabrikası var

Dünya devlerinin Türkiye’de yatırım yapmaya başlaması yeni bir kavram değil. 1900’lerin başından beri bu tarz yatırımları görüyoruz. Zamanın şartlarına göre hep biraz geriden takip ediyor da olsak, ülkenin bilgi birikimi ve iş gücü yabancı yatırımcı tarafından asla gözden kaçırılmadı.

1980’lerde otomotiv dünyasının yakaladığı ivme şimdi de bilgisayarla ilerleyecek gibi gözüküyor. Dünyanın en önemli bilişim ürün ve servis üreticilerinden HP, Türkiye’yi küresel tedarik zinciri merkezi yapma vizyonu çerçevesinde, kendi alanında dünyanın en büyük üreticisi konumunda olan Tayvanlı iş ortağı Foxconn’la yaptığı anlaşma sonucu Çorlu’da inşa edilen Foxconn Masaüstü Bilgisayar fabrikasını törenle açtı.

Çalışmalar tamamlandığında 60 milyon dolarlık yatırıma ulaşacak ve üretiminin yüzde 90’ını yurtdışına gönderecek olan Foxconn fabrikasının açılış törenine Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, BTK Başkanı Tayfun Acarer, Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (ISPAT) Başkan Yardımcısı Dr. Hüseyin Aslan, HP Kişisel Sistemler Grubu EMEA Bölgesi Kıdemli Başkan Yardımcısı Eric Cador, HP Türkiye Genel Müdürü Serdar Urçar, HP Kişisel Sistemler Grubu Ülke Müdürü Ertuğ Ayık, Foxconn Kıdemli Başkan Yardımcısı Jim Chang, Foxconn Türkiye Genel Müdürü Tuna Kardeş ve Foxconn Türkiye Üretim Operasyonları Direktörü Nicky Monaghan katıldı.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, açılış töreninde yaptığı konuşmada Foxconn tarafından Çorlu’da yapılan yatırıma büyük önem verdiklerini belirterek “Türkiye’yi bölge ülkelerine teknoloji ihraç eden önemli bir merkez haline getirmek öncelikli hedeflerimizde biridir. HP marka masaüstü bilgisayarlar üretmek üzere Foxconn tarafından yapılan yatırımın da bu yolda önemli bir adım olduğuna inanıyorum” dedi.

Sadece HP’ye üretim yapacak olan Foxconn bilgisayar fabrikası Türkiye’yi HP’nin Avrupa’daki 3 büyük üretim merkezinden biri olarak konumlandırıyor. HP’nin global tedarik zincirinde saniyede 2 bilgisayar, 2 yazıcı ve her 15 saniyede 1 sunucu sevki yapılıyor. Foxconn bilgisayar fabrikası da Türkiye’yi, bilişim sektöründe dünyanın en büyük network’ü olan HP tedarik zincirinin stratejik merkezi yapıyor.

HP Kişisel Sistemler Grubu EMEA Bölgesi Kıdemli Başkan Yardımcısı Eric Cador da değerlendirmesinde şunları söyledi: “En yeni bilgisayar teknolojilerine olan talep hızla artıyor ve HP, Türk tüketicisi ile kurumsal müşterilerin bu konuya artan ölçüde ilgi gösterdiğini görüyor. Bilgisayar üretimini Türkiye’de konuşlandırmak, HP’nin dünyanın hızla gelişen bölgelerinde artan müşteri taleplerini karşılama stratejisinin bir parçasıdır.”

HP Türkiye Genel Müdürü Serdar Urçar, törendeki konuşmasında şu görüşleri paylaştı: “Avrupa, Asya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın merkezinde yer alan Türkiye, uzun yıllar boyunca HP’nin küresel stratejisinin önemli bir merkezi olmuştur. Çalışmalar tamamlandığında 60 milyon dolarlık bir yatırıma ulaşacak olan Foxconn bilgisayar fabrikası da HP’nin Türkiye’ye verdiği büyük önemi göstermektedir. Çorlu’daki Foxconn bilgisayar fabrikasıyla Türkiye’yi HP’nin global tedarik zincirinin önemli bir parçası ve EMEA (İsrail, Yunanistan, Türkiye, Ortadoğu, Afrika) bölgesinde stratejik bir sevkiyat üssü yapıyoruz. Ülkemizde dev BT ekosistemimizi güçlendirecek olan masaüstü bilgisayar fabrikamız ile Türkiye’nin sektörel potansiyelini daha da geliştireceğiz. Ayrıca Foxconn masaüstü bilgisayar fabrikasının, ekonomik şartların elvermesi halinde, ileride bilgisayar yedek parçaları sağlayan bir ulusal tedarik zincirinin oluşturulması bağlamında da stratejik önem taşıdığına inanıyoruz. Ülkemize doğrudan yabancı yatırım çekmenin ve sıfırdan bir şeyler inşa etmenin güçlükleri göze alındığında, Türkiye’deki tüm uluslararası şirketlere örnek olan bu yatırımı Arge çalışmalarımızla da desteklediğimizi eklemek isterim: Dünyanın önde gelen teknoloji laboratuarlarından HP Labs ile işbirliği yapan HP-İTÜ Yazılım İnovasyon Merkezi’nde sürdürdüğümüz yazılım geliştirme çalışmalarımız ve dört büyük üniversitemizde yaptığımız çalışmalarla ulusumuzun geleceğine yatırım yapıyoruz. HP olarak Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüşümüne yönelik çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz.” Serdar Urçar, konuşmasında, yatırımın gerçekleştirilmesindeki özverili çabaları dolayısıyla Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansına da içten teşekkürlerini iletti.