Türk Telekom bir yılda 3.357 kişiyi istihdam etti

Türkiye’nin en çok istihdam sağlayan şirketlerinden biri olan Türk Telekom, 2010 yılında Türkiye çapında 3 bin 357 kişiyi işe aldı. 250’den fazla çalışan büyük şehirlerde üniversite eğitimlerini tamamladıktan sonra Türk Telekom’un sağladığı “tersine beyin göçü” fırsatı ile memleketlerine Türk Telekom çalışanı olarak geri dönme şansı elde etti.

Türkiye’nin öncü iletişim ve yakınsama teknolojisi şirketi Türk Telekom, 2010 yılında işe aldığı 3 bin 357 yeni çalışanını, İstanbul’da düzenlenen “Aramıza Hoş Geldiniz 2011” tanıtım programı ile bir araya getirdi. İki gün süren programa Türk Telekom’un yeni çalışanları ve üst düzey yöneticileri katıldı.

Yeşilköy CNR Expo Fuar Merkezi’nde düzenlenen tanışma toplantısı için Taksim, Şişli ve Mecidiyeköy bölgesinde 21 otelde ayırtılan 1690 odada 2830 kişi konakladı. 81 ilden gelen katılımcılar için 20 otobüs kaldırılırken, tarifeli seferler ve uçuşlarla da toplam 1850 kişinin yurtiçinde transferi yapıldı.

Türkiye’nin 81 ilinde istihdam sağlayan Türk Telekom, 25 bini aşkın çalışanı ile Türkiye’nin en fazla istihdam sağlayan şirketleri arasında yer alıyor. Türk Telekom son dört yıldan yaklaşık 9 bin kişiye iş imkanı sundu. 2010 yılında Türk Telekom’a katılan 3 bini aşkın yeni çalışanın yüzde 58’ini mühendis ve tekniker, yüzde 42’sini de idari bölüm mezunlarından oluşuyor.

Türkiye’nin dört bir yanında istihdam sağladıklarını ve toplantıya katılan Türk Telekom çalışanlarının geldikleri illerin çeşitliliğinin bu durumu ortaya koyduğunu belirten Türk Telekom İnsan Kaynakları, Destek ve Regülasyon Başkanı Şükrü Kutlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tüm Türkiye’de sağladığımız istihdam sayesinde, İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirlerde üniversite eğitimi alan gençlerimiz, mezun olduktan sonra, kendi memleketlerinde işe girme fırsatına Türk Telekom sayesinde kavuşuyor. Biz bunu bir çeşit “tersine beyin göçü” olarak görüyoruz. Memleketinden üniversite eğitimi için İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlere giden ve sözgelimi mühendislik eğitimi alan bir gencimizin, Türk Telekom’da çalışmak üzere memleketi olan Şanlıurfa’ya, Rize’ye veya Erzurum’a dönecek şansı yakalaması, ülkenin geleceği, ekonomisi ve sosyo ekonomik yapısının gelişmesi açısından büyük değer taşıdığına inanıyoruz. Bu yıl memleketlerinden Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinde eğitim görmek üzere ayrılan 250 arkadaşımız, 250 parlak beyin Türk Telekom ile memleketine dönüyor.”

Türk Telekom CEO’su K. Gökhan Bozkurt iki gün süren tanıtım programının açılış konuşmasında şunları söyledi: “81 binden fazla kişi Türk Telekom’da çalışmak üzere başvuru yaptı. Bu sayı Türk Telekom’un en çok çalışılmak istenen şirketler arasında yer aldığını gösteren somut bir örnek diye düşünüyoruz. Başvuran binlerce kişi arasından 81 ilimizde çalışmak üzere 3 bin 357 arkadaşımız daha Türk Telekom ailesine katıldı. Sayının yüksekliği kadar birkaç ilde toplanmayıp istihdamın Türkiye’nin geneline yayılmış olması da bizim için çok anlamlı. Bölgesel istihdam ve mühendisler, teknikerler başta olmak üzere teknoloji odaklı çalışacak binlerce arkadaşımızın Türkiye’nin her yanında görev alacak olması bizi mutlu ediyor. Son 4 yılda bu şekilde Türk Telekom ailesine katılan arkadaşlarımızın sayısı 9 bini aştı. Bu tablo, her zaman, Türkiye’nin 81 ilinde örgütlenmiş ve bütün ülkeyi kapsayacak şekilde istihdam olanağı sunan çok az sayıdaki şirketten biri olmanın sorumluluğuyla hareket ettiğimizin bir göstergesidir.”

Türk Telekom’un yatırımcı ilişkileri sunumu 11. slaydında 2008 yılında çalışan sayısı 29.8 bin kişi olarak gözükürken bu rakam 2010 yılında 25.6 bine düşmüş gözüküyor. Türk Telekom’un halkla ilişkiler ajansı Capitol’e bu soruyu ilettiğimizde bunun sebebinin Türk Telekom’da 2010 yılında tamamlanan kamuya geçişler olduğu belirtildi.