imageCumhurbaşkanının meydanlarda halka söylediği sözler en sonunda teknoloji dünyasının da ilgisini çekmeyi başardı. Yıllardır Türk Telekom’dan hat dilenen, isteklerine bir türlü cevap alamayan, sürekli geciktirilen ve müşteriyi göz göre göre kaybeden TELKODER bünyesindeki telekom şirketleri bir araya gelerek kendi güçlerinin farkına vardı.

Başta fiber olmak üzere güçlü bir telekomünikasyon altyapısı için Turkcell Superonline, Vodafone, Türksat ve TELKODER üyesi operatörler iş birliği yapmak için görüşmelere başladıklarını açıkladı.

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Vodafone CEO’su Gökhan Öğüt, Türksat Genel Müdürü Cenk Şen ve TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak’ın katılımıyla düzenlenen basın toplantısında ortak bir açıklama yapıldı. Türkiye’de son dönemde gerekliliği çok sayıda operatör tarafından gündeme getirilen ve sivil toplum kuruluşları tarafından da desteklenen Ortak Altyapı Şirketi’nin (OAŞ) kurulması için bir araya gelen taraflarca yapılan açıklamada şöyle denildi:

Ülkemizde var olan telekomünikasyon altyapılarının en etkin şekilde kullanılması ve geliştirilmesi, sektördeki tüm şirketlere sektör altyapısının en uygun şartlarda ve adil olarak sağlanması ve mükerrer yatırımlarla kaynakların boşa harcanmaması için Turkcell Superonline, Vodafone, Türksat şirketlerinin ve telekomünikasyon sektöründeki diğer şirketlerin en geniş kapsamda katılımının sağlanacağı bir “Ortak Altyapı Şirketi (OAŞ)” kurulması konusunda çalışmalara başlanacaktır. Söz konusu çalışmalar başta Rekabet Kanunu ve Elektronik Haberleşme Kanunu olmak üzere ilgili mevzuatta öngörülen tüm düzenlemelere, izinlere ve yetkilendirme şartlarına uygun bir şekilde yürütülecektir. Hükümet Programında da yer alan ve Sayın Başbakan’ın ülkemizi sayısal geleceğe taşıma amacı doğrultusunda, hızlı internet hizmetlerinin daha yaygın, uygun fiyatlarda ve kaliteli koşullarla kullanıcılara ulaştırılmasını temin edecek, tüm sektörün katılımına açık olan bu hayati girişime, kamunun ve özel sektörün uyum içinde, ülkemizin geleceği için gerekli desteği vereceğine olan inancımız tamdır. Toplumumuzun en geniş siyasi ve sosyal kesimlerinin desteğinin de yanımızda olacağına inanıyoruz. Bu girişim, zor günlerden geçen ülkemizde geleceğe olan güvenimizi ve yatırım kararlılığımızı göstermektedir.’’

Normal şartlarda bu toplantıya Türk Telekom da katılabilirdi. Türkiye’de internetin daha iyi yerlere gelebilmesi için gücümüzü birleştirelim diyebilirdi. 4G’nin ilk basın toplantısında şimdiki başbakan, zamanın ulaştırma bakanı Binali Yıldırım “birbirinizden altyapıyı saklayarak rekabet olmaz. Paylaşın artık şunu” dediğinde bu kabul edilebilirdi. Şirketlerin küçük karları için değil ülke geleceği için çalışmayı kabul edebilirlerdi. Yapmadılar.

Bugün büyüklü küçüklü bütün telekomünikasyon şirketleri bir oldu. Hepsi bir araya geldiği için hem cirosal hem de yatırım bazında iri oldular. Yatırım hevesleri olduğu için Türk Telekom’a kıyasla daha diri oldular. Ama hepsinden önemlisi ülke için çalışıp paylaştıkça çoğalacak değerler yaratma adına daha akıllı oldular.

Bu fikrin hayata geçmesinde emeği olan herkesi kendim ve ülkem adına kutluyorum.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.