Bir sabah uyandık baktık ki ne görelim: Fiberimiz 7,5 milyon kilometre!

Bundan yaklaşık bir yıl önce, bu konularda yazan ve okuyan biri olarak Türk Telekom ve Turkcell’e basit bir soru gönderdim.

“Dünyada fiber uzunluğunun iki türlü ölçümü var: İçinden fiber geçen kanalların uzunluğunun ölçümü, diğeri ise kanalların içinden geçen kıl sayısıyla kanalık uzunluğunun çarpımı. Sizde hangisi geçerli?”

Bu soruyu gönderdiğim her iki şirket de mavi ekran hatası verdi. “Eee… Üüü” efektiyle cevap verdiler. “Biz bakalım geri dönelim” dediler ve bir yıla yakın zamandır cevap vermediklerine göre hala bakıyorlar diye düşünüyordum. Sonra Türk Telekom (tabi ki beni çağırmadıkları bir toplantıda) 7,5 milyon kilometre fiberlerinin olduğunu dile getirdi.

Ülkemiz bir gecede fiber zengini olup çıkmıştı. Ne kadar mutluyduk. Ben eve gidip baktığımda bir gecede fiber hızımın 75 kat hızlandığını gördüm. Aynı zamanda cep telefonuma gelen hız da 55 kat artmıştı. Üstüne üstlük artık 1894 kat daha az para veriyordum internete.

Basın toplantısında gazetecilere demezler mi “5G öncesi büyük atılım yaptık” diye? Beni aldı bir gülme. Basına söylenen 300 bin kilometreden çağrılı basına söylenen 7,5 milyon kilometreye çıktık demek gerçekten büyük atılım yapmaktı. Milyon yahu! Daha ne olsun? Şu anda evinde hala UP TO 8 megabit ile internete giren ve buna şuursuzca 100 liraya yakın para veren kullanıcılar daha mutlu hissediyorlar kendilerini. Çünkü İstanbul’un abone başına fiberleşme oranı yüzde 76 imiş. Bunların kaçı FTTH denen gerçekten eve kadar giren fiber yerine bir noktaya kadar fiberle gelip yolun kalanını katırlarla devam eden internet… Bilemiyorum. Sorsam yine mavi ekran alıp bir yıl sonra şu kadarmış derler belki. Uğraşacak enerjim ve isteğim yok.

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal “Bu altyapı, Türkiye’nin altyapısıdır. Talep eden her operatör bu altyapıyı kullanabilir” demeseydi iyiydi. Çünkü şimdiye dek atılan tüm adımlar, yazdığımız tüm yazılar, diğer şirketlerin tüm şikayetleri ve ortaya konan tüm akıllarla dalga geçen bir cümleydi bu. Türk Telekom size kullanmayın demedi ki hiçir zaman. Sadece üstüne öyle bir fiyat koydu ki kendi fiberini çekmek, ondan kiralamaktan ucuza geliyordu.

Önal bunu bilmiyor mu? Kesinlikle biliyor. Ama halk bilmiyor, çağrılı bazı gazeteciler bilmiyor. O da bunun avantajından faydalandı. Mesela ben evime 10 milyon dolar veren herkese evimi satarım. Bu beni gerçekten satmaya istekli biri yapıyor mu? Yani…

Cumhurbaşkanı’nın fiberin önünde duran bana hesabını verir demesiyle fiberin milyonlarca kilometre artması bir oldu. Fiberin önünde durana çok acayip ceza vereceğiz derse burdan güneşe kadar fiberimiz olabilir. Hatta moleküllerinin her birinin arka arkaya eklenmesiyle 254 bin ışık yılı gibi bir mesafeyi yakalamamız bile mümkün olabilir.

Bir gecede kavuştuğumuz milyonlarca kilometre fiberimiz hayırlı olsun.