Bir telekomünikasyon röportajı

Türkiye’nin çok büyük sektörleri oldu ama ne otomotiv, ne inşaat ne de finans sektörü telekomünikasyonun geldiği noktaya yaklaşamadı bile. Özellikle mobil iletişim her dönem bir adım önde oldu, hep daha çok ses getirdi, gelir getirdi, insanları kendine getirdi.

Türkiye de bu konunun en çok tartışılıp masaya yatırıldığı ülkelerden biri. Dünyanın önde gelen şirketleri öyle ya da böyle her zaman Türkiye’nin ya içine geldi, ya kapısının önünden geçti, ya ortaklıklar yaptı. Türkiye öyle ya da böyle GSM ile kendini buldu. Ekonomik olarak hükümetin depremden bu yana ayda ne kadar aldığını dile bile getirmiyoruz.

Bu her dönem çalkantılı olan dünyada ülkemiz de dünyanın önde gelen çalkantılarından nasibini aldı. Bu noktadaki en büyük çalkantı şu anda iki dünya devi diyebileceğimiz Telia Sonera ve Altimo ile kapışan Çukurova Grubu.

Bu dünyanın her daim yakınlarında biri olarak davanın farklı taraflarıyla sıkça bir araya geldim. Telia Sonera ile dünyanın zirvesinde yaptığımız röportajlarda Telia’nın görüşlerini 1, 2, 3 ve 4 yazıları halinde topladım.

Ardından sıra Alfa’ya geldi. Alfayla buluşup tüm sorularımızı, olanca açıklığıyla sorduk onlar da bir o kadar açıklıkla cevap verdiler. Ben bu röportajı açıklık içinde yaptım ama hepimiz için karanlık bir sürü nokta var zira röportaja konu olan olaylar genellikle genel müdür seviyesine bile inmiyor. Sadece birkaç kişinin bildiği bu olayları hep farklı duyuyor hep farklı kişilerden değişik şekillerde duyuyoruz. Telia ve Alfa bize bunu kendi açılarından anlattı ama Çukurova Mehmet Emin Karamehmet’in Malatyalı İş Adamları Derneği toplantısı hariç adam gibi bir yerde konuştuğunu görmedik. Turkcell yöneticileri zaten bu konularda konuşamaz. Bu anlatılanların içinde pek azını doğrulatma şansımız var, biz elimizden geldiğince bunu yaptık, kalanını anlatanlara bıraktık.

Bu dizinin ilk bölümünde Alfa ve Çukurova arasındaki kavganın kökenine indik.

İkinci bölümde Alfa ve Telia’nın ortak buluşma noktası olarak görülen bağımsız üye sorununun cevaplarını aldık.

Üçüncü bölümde bu araların en revaçta sorusu olan Turkcell Türk kalacak mı cümlesini sıkça kurup buna cevap aradık.

Yazının son bölümünde ise Alfa’ya ithaf edilen çok ağır eleştirilere Alfa’nın verdiği cevapları derledik.