Birinin “Altın Örümcek” demesi gerekiyordu

2002 yılında başladı serüven. Doruk.net o zaman da bugüknü gibi ülkenin önde gelen barındırma hizmeti veren firmalarından biriydi. Tek farkı o zamanlar servis sağlayıcılık diye bir kavram vardı ve bizler Doruk.net’e para vermeyi seçebiliyorduk. Bu ayrı bir yazının konusu… Rakiplerinden ayrışmak, ülkenin internet geleceğine bir katkıda bulunmak isteyen Doruk.net, saçma sapan konferanslar düzenlemek veya düzenlenmişlerine sponsor olmak yerine kendi etkinliğini düzenlemeye karar verdi.

Altın Örümcek böyle bir fikirle doğdu. Başta herkese nasıl yapabileceklerini sorarlarsa işin büyük kesimler tarafından kabul göreceğini düşündüler. Gerçekten herkese sordular ve gerçekten herkesten farklı bir cevap aldılar. Gerçekten aldıkları her fikri hayata geçirmeye çalışırken bayağı zorlandılar.

Bu yarışmayı ciddiye almıyor gözüken şirketler de bir süre sonra bu yarışmadan ödül almayı yıllık hedeflerinin arasına koymaya başladı. Öyle ya da böyle şirketler daha iyi olmanın yolunun bu yarışmada yarışmaktan geçtiğinin farkına vardılar.

hep aynı insanlar kazanıyor, bunu elit bir jüri oyluyor, bunu işten anlamayan halk oyluyor, sponsorlara ödüller çıkıyor… Söylenecek çok söz var bu eleştirilere ama Doruk.net çalışanları asaletini hiç bozmadı, hiç cevap vermedi.

Bu sene yeniden yapılıyor. Her sene durur mu acaba biter mi acaba diyoruz ama her sene yeniden yapılıyor ve biz umutlanıyoruz.

9. Altın Örümcek Web Ödülleri için başvuru yapmak isteyen adaylar başvurularını 03 – 31 Ocak 2011 tarihleri arasında www.altinorumcek.com web sitesinden gerçekleştirebilecek. Yarışma ile ilgili bilgilerin detaylı bir şekilde yer aldığı web sitesinde tüm verilere kolaylıkla erişilebiliyor.

 Adaylar 35 kategori içerisinden, web sitelerinin değerlendirilmesi için uygun gördükleri üç farklı kategoride başvuruda bulunabilecekler.
Bir web sitesi için en fazla üç farklı kategoride başvuru yapılabilecek. Adaylar birden fazla web sitesi için başvuruda bulunabilecek.

Başvuru süresinin bitiminden sonra bilişim, medya ve iş dünyasının önde gelen isimlerinden oluşan juri üyeleri toplanarak adayları ön eleme, grup elemeleri ve final elemelerinde üç aşamalı olarak eleyecekler. Final değerlendirmeleri sonucunda jürinin oyları ile  belirlenmiş olan ödül sahipleri düzenlenecek olan ödül gecesinde  açıklanacak. 2010 yılında gerçekleştirilen 8. Altın Örümcek Web Ödülleri 4.500’e yakın davetlinin katılımıyla Turkcell Kuruçeşme Arena’da gerçekleştirilmişti.
Ayrıca organizasyonda, Halk  Oylaması ile internet kullanıcılarının da organizasyona katılımının teşvik  edilmesi ve beğenilerini duyurabilecekleri bir platform yaratılıyor. Halk oylamasına katılmak isteyen internet kullanıcıları 08 – 30 Nisan 2011 tarihleri arasında organizasyonun resmi web sitesini ziyaret ederek oylama hakkında detaylı bilgiye ulaşabilecekler.