Birleşik Krallık otonom araç yapay zekasını onaylıyor

autonom car driving photo realistic Job ID: d9307436-32bb-4766-8f69-82322c302638

Birleşik Krallık’ın kendini “dünyanın en önde gelen” düzenlemeleri olarak nitelendirdiği, sürücüsüz araçlar için geçerli olan düzenlemeler, Otomatik Araçlar (AV) Yasası’nın kraliyet onayını almasının ardından resmiyet kazandı. Bu onay, her yasanın yürürlüğe girmeden önce geçmesi gereken son aşama.

Hükümet, tamamen sürücüsüz araçların iki yıl içinde Birleşik Krallık yollarında olabileceğini belirtti.

Ulaştırma Bakanı Mark Harper bir açıklamasında, “Bu, insanların kendi başlarına araç kullanma seçeneğini ellerinden almasa da, bu önemli yasamız, sürücüsüz araçların 2026 gibi erken bir tarihte İngiliz yollarında kullanılabileceği anlamına geliyor. Bu, hem güvenlik hem de ekonomimiz için gerçek bir destek olacaktır” dedi.

Bu haber, Birleşik Krallık merkezli Wayve’in, otonom araçlar için kendi kendine öğrenen bir yazılım sistemi geliştirmeye devam etmek amacıyla SoftBank, Nvidia ve Microsoft gibi büyük şirketlerden 1 milyar dolardan fazla fon toplamasından sadece birkaç hafta sonra geldi.

Diğer ülkelerde olduğu gibi, Birleşik Krallık da sürücüsüz araçların kamu yollarında kullanımına uzun yıllardır izin vermekte, ancak yeni teknolojileri denemek isteyen şirketler için sıkı kurallar uygulamaktadır. Ancak, otonom araç endüstrisinin gelişmesi ve yaygınlaşmaya hazır hale gelmesiyle birlikte, yeni bir yasal çerçeveye duyulan ihtiyaç ortaya çıktı.

Birleşik Krallık, sürücüsüz araç devriminin ön saflarında yer almak için çeşitli AV projeleri ve güvenlikle ilgili araştırma programlarına fon sağladı. Hükümet, sürücüsüz araçların insan hatasını ortadan kaldırarak potansiyel güvenlik faydalarını öne çıkarsa da, kazaların yine de olacağını kabul etmektedir. Bu durum, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki sürücüsüz araç raporlarıyla kanıtlandı.

Birleşik Krallık’ın yeni düzenlemesinin temel unsurlarından biri de sorumluluk meselesidir; bir kaza durumunda sorumluluğun kimde olacağı. 2022’de Birleşik Krallık, yeni yasasının, aracın kontrolü sürücüsüz moda geçtiğinde meydana gelen olaylardan dolayı insan sürücünün sorumlu tutulmayacağını belirterek bu noktayı netleştirdi.

Onaylanan her sürücüsüz araç, genellikle üretici, yazılım geliştirici veya sigorta şirketi olabilecek bir “yetkili sürücüsüz araç kurumu” ile ilişkilendirilecek. Bu kurum, sürücüsüz mod etkinleştirildiğinde araçtan sorumlu olacak.

Hükümet, araçların güvenli olduğunu sağlamak için “tamamen bağımsız bir olay soruşturma işlevi” tarafından desteklenen bir araç onay sistemi kuracak ve yeni düzenlemeler altında faaliyet göstermesi onaylanan şirketlerin “sürekli yükümlülükler” karşılaması beklenecek.