Ünlüleri yapay zekadan koruma ajansı

Creative Artists Agency (CAA), en üst düzey eğlence ve spor yetenek ajanslarından biri olarak, Hollywood’daki ünlüler için AI koruma hizmetlerinde öncü olmayı hedefliyor.

Birçok yıldızın dijital benzerliklerinin izinsiz kullanılmasının ardından, CAA, A-list ünlüler (aktörler, sporcular, komedyenler, yönetmenler, müzisyenler ve daha fazlası) için adlarını, görüntülerini, dijital taramalarını, ses kayıtlarını ve benzeri dijital varlıkları saklamak üzere bir sanal medya depolama sistemi kurdu. Bu yeni gelişme, oyuncuların bedenlerini, yüzlerini, hareketlerini ve seslerini tarama teknolojisi kullanarak AI klonları oluşturmak için kaydettikleri “theCAAvault” stüdyosunun bir parçası.

CAA, dijital varlık yönetimi çözümünü sağlamak için AI teknoloji şirketi Veritone ile işbirliği yaptı. Bu duyuru, ünlülerin izni olmadan yaratılan bir dizi AI deepfake’in ardından geldi. CAA’nın müşteri listesindeki ünlü aktör Tom Hanks, yedi ay önce bir AI dolandırıcılığına kurban gitmişti. Hanks, bir şirketin izinsiz olarak bir diş planını tanıtmak için AI tarafından üretilen bir videosunu kullandığını iddia etti.

CAA’nın stratejik gelişim başkanı Alexandra Shannon, “Son birkaç yıldır, müşterilerimizin adlarının, görüntülerinin, benzerliklerinin ve seslerinin izinsiz, kredi verilmeden ve uygun tazminat olmadan geniş çapta kötüye kullanıldığını gördük. Yasanın şu anda onları koruyabilecek şekilde düzenlenmediği çok açık ve bu nedenle şu anda birçok açık dava var” dedi.

Dijital klonlar oluşturmak için önemli miktarda kişisel veri gerekli. Bu da hassas bilgilerin tehlikeye atılması veya kötüye kullanılması riski nedeniyle birçok gizlilik endişesi doğuruyor. CAA müşterileri artık AI dijital ikizlerini ve diğer varlıklarını yalnızca yetkili kullanıcılar tarafından erişilebilen güvenli bir kişisel merkezde theCAAvault’ta saklıyor. Bu da içeriklerini istedikleri gibi paylaşmalarına ve para kazanmalarına olanak tanıyor.

Shannon, “Bu, AI’nin rıza temelli kullanımının neye benzediğine dair örnekler oluşturmaya başlama yeteneği veriyor. Dürüst olmak gerekirse, görüşümüz, yasanın yetişmesinin zaman alacağı ve bu nedenle yeteneklerin [theCAAvault] ile dijital benzerliklerini oluşturarak ve sahip olarak… artık şirketlerin müşterilerimizden biriyle çalışması için meşru bir yol var. Bir üçüncü taraf doğru şekilde çalışmayı seçmezse, yasal davaların haklarının ihlal edildiğini göstermek ve müşterileri zamanla korumak çok daha kolay” dedi.

Vault ayrıca, şirketler dijital benzerliklerini kullandığında oyuncuların ve diğer yeteneklerin doğru şekilde tazmin edilmelerini sağlıyor. Shannon, “Bu varlıkların tamamı bireysel müşteriye aittir, bu nedenle başka birine erişim izni vermek tamamen onlara bağlıdır… Ayrıca, fırsatlar için doğru iş modelini belirlemek tamamen yeteneklere bağlıdır. Bu yeni bir alan ve çokça şekilleniyor. Bu varlıkların zamanla değer ve fırsat açısından artacağına inanıyoruz. Bu, biriyle çalışmanın daha ucuz bir yolu olmamalı… AI klonlarını maliyet tasarrufu sağlamak yerine bir gelişme olarak görüyoruz” dedi.

CAA ayrıca Ariana Grande, Beyoncé, Reese Witherspoon, Steven Spielberg ve Zendaya gibi ünlüleri de temsil ediyor.

AI klonlarının kullanımı, Hollywood’da birçok tartışmayı ateşledi ve bazıları, stüdyoların gerçek aktörler yerine dijital klonları tercih edebileceği için daha az iş fırsatına yol açabileceğine inanıyor.

Ayrıca, ölen ünlülerin AI klonlarının izinsiz kullanılmasıyla ilgili endişeler de var. Bu da aile üyeleri için rahatsız edici olabilir. Örneğin, Robin Williams’ın kızı, yıldızın AI tarafından üretilen bir ses kaydından hoşnutsuzluğunu dile getirdi. Ancak, bazıları, etik olarak yapıldığında, ikonik bir aktörü korumanın ve gelecekteki projelerde performanslarını yeniden yaratmanın duygusal bir yolu olabileceğini savunuyor.

CAA, tüm AI uygulamalarında rıza ve izin temelli bir yaklaşım benimsiyor ve yalnızca bu benzerlik varlıklarının kullanım iznine sahip olan mülklerle çalışacağını belirtiyor. Shannon, “Sanatçıların ölümünden sonra mülklerinin sahipliğini ve kullanım iznini kime vermek istediklerine kendileri karar verecekler” dedi.

Shannon, CAA’nın müşterilerinin hangilerinin şu anda AI klonlarını vault’ta sakladığını paylaşmaktan kaçındı, ancak şu anda sadece birkaç seçkin müşterinin olduğunu söyledi. CAA ayrıca müşterilerin vault’a katılmaları için bir ücret talep ediyor, ancak ne kadar olduğunu belirtmedi. Shannon, “Nihai hedef, bunu tüm müşterilerimiz ve sektördeki herkes için erişilebilir hale getirmek olacaktır. Ucuz bir hizmet değil, ancak zamanla maliyetler düşmeye devam edecek” dedi.