AB yapay zeka altından sopa gösteriyor

Avrupa Birliği, Microsoft’u üretici yapay zeka araçlarına odaklanan bir bilgi talebine (RFI) yanıt vermemesi nedeniyle, küresel yıllık cirosunun yüzde birine kadar para cezasına çarptırabileceği konusunda uyardı. Mart ayında AB, Microsoft ve diğer teknoloji devlerinden üretici yapay zeka araçlarının oluşturduğu sistemik riskler hakkında bilgi istedi. Cuma günü Komisyon, Microsoft’un bazı belgeleri sağlamadığını söyledi. Ancak, Komisyon’un basın bülteninin güncellenmiş versiyonunda, AB’nin Microsoft’tan yanıt almadığına dair önceki iddia çıkarıldı. Güncellenmiş versiyon, AB’nin “ilk bilgi talebini takiben uygulamayı artırdığını” belirtiyor.

Komisyon, Microsoft’a talep edilen verileri sağlamak için 27 Mayıs’a kadar süre verdi. Aksi takdirde yaptırımla karşı karşıya kalacak. DSA kapsamında cezalar, küresel yıllık gelirin yüzde 6’sına kadar çıkabilir. Ancak eksik veya yanıltıcı bilgi sağlanması durumunda yüzde bir oranında bağımsız bir ceza uygulanabilir. Bu da Microsoft’un durumunda birkaç milyar dolara kadar ceza anlamına geliyor. şirket, 30 Haziran 2023’te sona eren mali yılda 211,92 milyar dolar gelir bildirdi.

Komisyon, Bing’in üretici yapay zeka özelliklerinden kaynaklanan risklerle ilgili bilgilerin eksik olduğunu belirtti. Özellikle, “Bing’deki Copilot” AI asistanı ve “Designer tarafından Image Creator” adlı görüntü oluşturma aracı vurgulandı.

AB, bu araçların sivil söylem ve seçim süreçlerine olası risklerinden endişe duyduğunu söyledi. Bing, Nisan 2023’te DSA kapsamında “çok büyük çevrimiçi arama motoru” (VLOSE) olarak belirlenmişti, bu da dezenformasyon gibi sistemik riskleri azaltmaya yönelik ekstra yükümlülüklere tabi olduğunu gösteriyor.

AI destekli görüntü oluşturma araçları da ırksal önyargılar veya potansiyel olarak zararlı çıktılar üretebiliyor, örneğin yanıltıcı deepfake’ler gibi. AB’nin ise gelecek ayki seçimler yüzünden siyasi dezenformasyon üzerine yoğunlaşmış durumda.

Komisyon, bilgi talebinin Bing’in jeneratif yapay zeka ile bağlantılı riskleri, “halüsinasyonlar”, viral deepfake yayılımı ve seçmenleri yanıltabilecek hizmetlerin otomatik manipülasyonu gibi konularda DSA’yı ihlal etmiş olabileceği şüphesiyle yapıldığını belirtti.

Komisyon bir basın bülteninde şunları söyledi: “DSA kapsamında, Bing de dahil olmak üzere belirlenmiş hizmetlerin yeterli risk değerlendirmesi yapması ve ilgili risk azaltma önlemlerini benimsemesi gerekiyor. Jeneratif yapay zeka, Komisyon’un seçim süreçlerinin bütünlüğü konusundaki yönergelerinde belirlenen risklerden biri. Özellikle Haziran’daki Avrupa Parlamentosu seçimleri için…”