Biz 4.95G yapmayı da biliriz

Türkiye mobil teknolojilerde bütün dünyayı yeniyor ya… Dünya 4G kullanırken biz dünyayı yenmek için Türkçe yazım kurallarına bile uymayan 4.5G kullandık ya… Şimdi Nokia’nın ağ bölümü 4.9G ismini kullanarak bizi yavaş göstermeye çalışıyor ya… Hemen harekete geçelim. Bir bahane bulalım, mevcut baz istasyonlarını turuncuya filan boyayıp hızlandırdığımızı söyleyelim ve bağlantı ismimizi 4.95G koyalım.

Aman bunu yapınca ne işe yarayacak demeyin lütfen. 4.5G koyduk da ne işimize yaradı? Koyalım şapkamızı önümüze ve üstünde düşünelim. İnsanlar dünyada 4.5G ismini niye kullanıyorlar? Çünkü 300 megabite yakın hızlarda mobil internet veriyorlar. Peki biz ne yaptık? Turkcell, Türk Telekom Mobil ve Vodafone’un kaçının yeterli bant genişliği ve farklı bant sayısı var gerçek 4.5G için?

Turkcell 300 megabitlere ulaşabildiğini söylüyor ama şu anda piyasada bu hızları görmenin mümkün olduğunu söylüyor ama… “Piyasada bu hızı görebilecek kaç telefon var, kaç tane satıldı, niye Turkcell kendi ismiyle çıkardığı telefonları 300 megabite ulaşabilecek olanlardan seçmedi” sorusu hep akıllarda…

Türk Telekom 1.000 megabit sözü verdi ama bunu nereden alabileceğimizi bize pek söylemedi. Efsaneye göre ülkenin bazı yerlerinde bazı model telefonlarla bin megabit görenler var.

Ama biz buna rağmen bağlantı hızımızın adını 4.5G koyduk. Cümle aleme bizde 4.5G var dedik. Aynı belediyesine bir adet Porsche alan belediye başkanının “biz halkımızın tüm ulaşımını Porsche ile sağlıyoruz” demesi gibi.

Niye bunu yaptık sorusunun cevabını da hatırlayalım: 4G ihalesi iptal oldu, 5G’yi bekleriz dendi. Sonra beklenemeyeceği ortaya çıktı bari en azından algıda 5G’ye hazır gözüksün diye 4.5G ismini kullanmaya başladık.

Finlandiyalılar bizden akıllı çıkıp 4.9G demişler. Bayağı bildiğiniz bizden rol çalmışlar. Ama bu yarışın sonu yok. Bence hemen kanun hükmünde kararname hazırlayarak kullandığımız telefon sisteminin adını 4.95G koyalım. Baktık onlar 4.99G diyorlar, biz 4.995G yapalım.

Bizde bu teknoloji alanında bir şey yapmadan hava atma kararlılığı ve cahillik yapmaktan çekinmeme cesareti olduğu sürece bizi virgülden sonraki sayılarla korkutamaz hiç kimse…