Vestel ve Arçelik mobil operatörler gibi olmasın

Arcelik_OLED_TV

Geçen hafta televizyoncularımız bir yönüyle iyi bir yönüyle kötü olan bir haber geçti. Vestel ve Arçelik, neredeyse aynı saatte iki bülten gönderdiler: Türkiye’nin ilk OLED televizyonunu biz yaptık.

Bir yönüyle sevindirici bu haber çünkü Türkiye’de OLED televizyonun yapılması teknolojide bir tırnak daha ileri gittiğimizin göstergesi. Artık OLED televizyon almak isteyenlerin yurt dışına biraz daha az para verme ihtimali var. OLED TV almak isteyenler ülke içinden TV alır mı sorusunu şimdilik görmezden gelelim. Niye almasın… Üstelik Türkiye’de yapılan bu üretim sayesinde beyaz eşya üreticilerimizin yurt dışına satacağı bir kalem daha ürünümüz oluştu. Bence buna her Türk sevinmeli.

Diğer taraftan bu haber beni çok üzdü. Çünkü iki önemli ve oturaklı iletişim yapan firmamız birbirleriyle basın bülteni savaşına başladı. Aynı mobil operatörler gibi. Bu iletiyşim dünyası için gerçekten çok kötü bir haber.

Bu neden kötü bir haber? Çünkü tarih bize gösteriyor ki bir süre sonra şirketlerimiz kendi aralarında kavgaya başlayacak ve gazetecilerin sadece kendi etraflarında gruplanmasını isteyecek. Olur olmaz şeylerde yarışacaklar. Böylece esas anlatmak istedikleri şeyleri dile getirmek yerine saçma sapan kavga dövüş ve gürültü yaşayacaklar. Kendileri gibi değil, diğeri gibi düşünen gazetecilere karakter atacaklar. Her şey saçma sapan olacak yani.

Eğer bu teknoloji, dünyada ilk kez yapılan bir şey olsa ve bunu ilk kez yaptığını söyleyen iki kurum kendi arasında kapışsa anlarım. Ama hayır! Dünyada ne zamandır üretilegelen OLED’i sen 15 dakika sonra ürettin ben 2 gün önce banttan aldım kavgası bu.Bırakın bu kavgayı üretecek ve söyleyecek bir şeyleri olmayanlar yapsın. Bu firmalar IFA gibi dünya sahnesi bir fuara yüzlerce ürünle çıkmış, büyük gövde gösterisi yapmış. OLED TV almak isteyen bir insan önce kimin ürettiğine mi bakar yoksa en iyi kimin ürününün olduğuna mı?

Operatörlerde neredeyse her gün görüyoruz bunu. Türk baz istasyonu üretilmesi için 4G gibi bir yeniliği 6 ay gecikmeli olarak kullanmaya başladık. Sonra operatörler birbirini çiğnercesine “ilk biz Türk baz istasyonu imzası attık hayır biz” kavgasına giriştiler. Girdiler de ne oldu? Kaç tane Türk baz istasyonu var şu anda üstünde 4G sinyali olan? İmzadan sonra kaçı sahaya dikildi? Halkın ne kadar umurunda ilk kimin bu baz istasyonu konusunda imza attığı?

Ne olur ciddi olalım. Kimsenin böyle şeyleri taktığı yok. Bu kavgalar hem mobil operatör sektörüne zarar veriyor hem de iletişim mekanizmalarına. Zaten bu tarzda kavgaları da kimse sayfalarına taşımıyor. Zaten bu tarz bültenler de halk için değil, Türk mobil operatörünü matah bir şey sanan devlet yetkilileri karşısında puan almak isteyenler için yapılıyor.

Arçelik ve Vestel’den özel ricam: Girmeyin bu toplara…