Biz 4.95G yapmayı da biliriz

4g

Cep telefonu ve kablosuz teknolojiler alanında bir dönemin önde gelen, ancak sonrasında aradığını bulamayan Nokia tekrar harekete geçiyor: Yıl sonuna kadar yaptığı çalışmaları sonuca vardıracağını dünyaya duyuran şirket, cep telefonlarından 1.000 megabitin üstünde hızlarla internete girmemizi mümkün hale getireceğini duyurdu. Nokia 4,5G Pro olarak adlandırılan bu teknolojiye yeni bir isim de koydu: 4.9G

4G hizmetlerinden 10 kat daha hızlı olacağı dile getirilen bu yeni bağlantıyı 4G teknolojileriyle sağlanabilecek en yüksek hız olarak tanımlıyor. Bu yüzden de araya başka rakamlar girmesin diye 4.9G ismiyle taçlandırılmış. Bu teknoloji beş taşıyıcı bandın birleştirilmesinden oluşuyor.

Teknolojiler üstünde yapılan isim değişiklikleri özellikle mobil dünyada oldukça sık rastlanıyor. Huawei bundan iki yıl önce hayata geçirdiği teknolojilerin ismini 4.5G olarak koydu. NTT Docomo 3G kullanıldığı zamanlarda hayata geçirdiği teknolojiler için 3.9G ismini koymuştu.

Nokia, atılacak bu adımlarla hız ve veri taşıma kapasitesi artarken ağ üstündeki gecikmelerin de engelleneceğini dile getiriyor. Şirket bu teknolojilerin hayata geçirilmesiyle 5G’ye çok yaklaşılacağı da dile getiriliyor. Nokia yetkililerinin verdiği bilgiye göre şimdiden 90’a yakın mobil operatör onlarla bu hizmetin verilebilmesi için ön görüşmelerini tamamlamış bile…

Her ne kadar Nokia yaptıklarını 5G’ye yaklaşmak olarak nitelese de aslında yaptıkları 5G için Birleşmiş Milletler seviyesinde kurulan konsorsiyum tarafından kabul görmeyebilir. Çünkü 5G yolunda atılacak adımlar için yapılan toplantılar 2018 yılına yoğunlaşıyor. Standartların belirlenmesi için 2019 yılı beklenecek ve bu hizmetin resmi olarak devreye girmesi 2020 yılını bulacak. Yani bugünden itibaren bu sistemin kullanılabilmesi için 3 yıldan fazla zaman var. Yine Birleşmiş Milletler tahminlerine göre 2021 yılında 5 milyarın üstünde mobil telefon kullanacak dünyada sadece 24 milyon 5G kullanıcısı olacak.