Bizim ortak anayurdunda neler yapıyor?

Bizim ortak anayurdunda neler yapıyor?

teliasoneraTeliaSonera, Turkcell’in kurucusu ve ortağı… Yıllık 16 milyar dolar geliri olan, 26 bin çalışan, 550 bin hissedara sahip bir şirket.

Uzun zamandır uluslararası arenada konu olan Tele2 operasyonu sonuçlandı ve şirket Tele2’nin Norveç’teki operasyonunu 570 milyon Euro karşılığında satın aldı. Bu satınalmasıyla birlikte TeliaSonera’nın Norveç’teki mobil abone tabanı 1,6 milyondan 2,7 milyona yükselirken mobil pazar payı yüzde 23’ten yaklaşık yüzde 40’a çıkacak.

NetCom adıyla Norveç’te faaliyet gösteren TeliaSonera anlaşmanın ardından Norveç’te 4G şebekesinin inşasına hız vereceğini açıkladı. TeliaSonera, 4G çalışmalarını orijinal plana göre iki sene hızlandırarak 2016 yılı itibariyle nüfusun yüzde 98’ini kapsama alanına almış olacak.Birleşmeden doğacak olan sinerjiler sonucunda şirket giderlerinde 2016 yılından itibaren yılda en az 800 milyon İsveç Kronu tasarruf öngörülüyor.

Elbette rakamlar bizimkilerle kıyaslayınca çok küçük… Hem abone bazında hem de cirosal olarak… Ama yine de Avrupa bu operasyonu can kulağıyla takip ediyor. Bizim operasyonlar da takip ediliyor ama biz Türkiye’de göremiyoruz.

Bu arada TeliaSonera da devlete ait, hatta İsveç ve Finlandiya gibi iki devlete aynı anda ait. Ama…

Ama deyip bitirmek en iyisi…

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş