BMW’dan arabaları konuşturan teknoloji

BMW, Bağlantılı Sürüş teknolojisi ile son 10 yıldır cep telefonları ve GPS navigasyonlarının sürüş deneyimine eklediği teknolojinin yanında şimdi yeni nesil bir yol desteği deneyimi sunuyor. Car-to-X iletişimi adı verilen bu yeni uygulama ile artık trafikli ya da yol çalışması olan yollardan kurtulacak, kötü hava koşulları ile ilgili yol durumu bilgilerini önceden alıp önleminizi alabileceksiniz.

Daha güvenli bir sürüş deneyimi yaşamak isteyen sürücüler için devamlı yeni teknolojiler geliştiren BMW araçlar arasında kurulacak bağlantı ile aynı yol üzerindeki araçların durumuna göre arkadan gelen araçlara gönderilen sinyaller sayesinde yol durumu bilgisi aktarıyor olacak. Öndeki aracın yaşadığı bir sarsıntıdan yolun bozuk olduğu sinyali, hızını düşürdüğünde ve belirli bir süre hızlanmadan ilerlemesindense trafik olduğu gibi mesajları arkadan gelen araçlara aktararak diğer araçların alternatif çözümler bulmaları sağlanıyor olacak.

Yol durumuna ilişkin alınan tüm sinyallerin çevredeki sürücülerin yanı sıra polis, ambulans gibi destek birimlerine ulaştırılmasıyla da acil durumlarda seri ve pratik müdahalelere bulunacağı katkı ise belki de bu teknolojinin en önemli ve hayat kurtarıcı özelliği olacaktır.

İstanbul’da trafikzedelerin çok işine yarayacak bu teknolojinin kullanımında bilgi akışı WLAN ya da cep telefonları arasındaki bağlantılar ile sağlanıyor. BMW, bilgi aktarımının, şu andaki bağlantı zayıflıklarından dolayı çok sağlıklı olmamasına değinirken, zaman içinde bağlantı problemlerinin çözülmesiyle kullanımın yaygınlaşacağına ve vazgeçilemez bir özellik olacağına değindi.