Böyle teknoloji kitlesine can kurban

Böyle teknoloji kitlesine can kurban

tel 2Hitay Holding firmalarından Türkiye’nin en büyük izinli veritabanına sahip online araştırma şirketi DORinsight tarafından “Teknoloji Araştırması” gerçekleştirilmiş.

Araştırma kapsamında, katılımcılara hangi teknolojik ürünleri ne sıklıkla kullandıkları, teknoloji ürünlerinde hangi markaları tercih ettikleri, nelere dikkat ettikleri ve ayırdıkları bütçe gibi sorular sorulmuş. İşte TKNLJ formatında araştırma sonuçları:

  • Araştırma sonucuna göre katılımcıların yüzde 95’i akıllı telefon kullanıyor. (Buna kötü kitle seçimi diyebiliriz. Türkiye’de bu oran yüzde 60 bile değil)
  • Araştırmaya katılanların akıllı telefonlarını ortalama 2,5 yılda bir değiştirdiğinin ortaya çıkması da araştırmanın bir diğer önemli sonucu. Katılımcıların yüzde 39’u akıllı telefonlarını her 2 yılda bir değiştiriyor. Geriye kalan katılımcıların yüzde 44’ü 3 yıldan sonra telefonlarını değiştirirken, yüzde 11’i ise her yıl değiştirdiğini belirtti.
  • Telefonunu değiştirmeyen katılımcılar ise yüzde 6 oranında kaldı.
  • Akıllı telefon dışındaki teknolojik ürünlerin değişme sıklığı incelendiğinde ise katılımcıların yüzde 23’ü ürünlerini her 3 yılda bir, yüzde 19’u her 2 yılda bir, yüzde 43’ü 4 yıldan fazla bir süreden sonra yeni teknolojik ürünler satın alıp eskisini değiştirdiklerini dile getirdi.
  • Hem akıllı telefonlarda hem de diğer teknoloji ürünlerinde Samsung markası yüzde 42 ile en çok tercih edilen marka olurken ikinci sırada en çok tercih edilen marka ise yüzde 25 oy oranı ile Apple oldu. (Bu anketi nerede yaptıklarını çok merak ettim)
  • Bununla birlikte teknolojik ürünleri satın alırken tüketicilerin en çok dikkat ettiği unsurun ürünün dayanıklı ve kaliteli olduğuna dikkat etmesi gözlerden kaçmadı.
  • Katılımcıların yüzde 66’sı bilgisayarları aracılığıyla internet üzerinden ve müzik indirme sitelerinden müziklerini dinlemeyi tercih ettiğini belirtmiş.
  • Katılımcıların yüzde 36’sının radyodan, yüzde 25’inin Spotify, Deezer gibi müzik uygulamalarından, yüzde 13’ünün de Apple Store’dan dinlediği belirtilmiş.
  • Çalışmada internet bağlantısında en çok tercih edilen marka yüzde 52 ile TTNET olurken, TTNET dışında en çok tercih edilen diğer markalar ise yüzde 18 ile Superonline ve yüzde 7 ile Uydunet oldu.
  • Yenilenen internet hızıyla beraber 4G’ye geçenlerin sayısı da artmış. Katılımcıların yüzde 49’u 4,5G’ye geçtiğini, yüzde 51’i de henüz geçmediğini belirtti.

Ben bu işi çok iyi anlamadım. DORinsight bir cep telefonu araştırması yapmamış. Bir yerde bir kitle bulmuş onun neler düşündüğünü bulmaya çalışmış bence. Çünkü bu rakamların hepsinin gerçeği bende mevcut. Yani 4G kullanıcı sayısı henüz nüfusun yüzde 10’una gelmemişken… Akıllı telefon kullanımı yüzde 60’lar seviyesindeyken, ülkenin teknoloji harcaması 50 dolarlar seviyesindeyken… Muhtemelen lüks bir restoranda yapılan araştırmanın sonuçlarını okuduk biz.

Bence bu araştırması yapılan kitle kimse isimlerini alsınlar. Şirketler onlara birebir satmak için harekete geçsin. En temizi bu olur

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş