Britanya: “İnterneti el birliğiyle kontrol edelim”

Britanya, “bu siber casusluk da ne kötü bir olaymış” diyerek bu konuda uluslararası bir konferans düzenlenmesini istedi. Dışişleri Bakanı William Hague, ülkesine sürekli olarak yapılan siber saldırılarla Mısır’da internetin ve cep telefonlarının tek tuşla kapatılması konusunu gündeme getirerek  bu konunun uluslararası platformda masaya yatırılması gerekliliğini gündeme getirdi.

Hague, siber güvenlik konusuyla ilgilenen 30’dan fazla uluslararası organizasyonun bulunduğunu ama bu kurumların odaklanamaması yüzünden konunun ileri taşınamadığını belirtti. Aynı görüşü taşıyan ülkelerin yapacağı bir konferansın konunun çözümünde çok önemli rol oynayacağını belirten Hague, el birliğiyle bazı standartların konmasını siber dünyanın el birliğiyle “kontrol altına alınması” gerektiğini söyledi.

Bazı demokratik olmayan ülkelerin siber saldırılarla demokratik ülkelerden bilgi sızdırmaya çalıştığını, vatandaşlarının da internete gezmesine engel olunduğunu anlatan Hague, bu konuda uluslararası kurallar yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Britanyla’da ulusal siber güvenlik programlarına bir yılda 1 milyar dolar aktarıldı.