BTK 2010 yılı raporunu yayımladı – 1

BTK geçtiğimiz yılın toplu iletişim bilançosu sayılan 2010 yılı son çeyreği raporunu, dolayısıyla 2010 yılı bilançosunu yayımladı. Bu raporun farklı özelliklerini bu başlık altında farklı yazılarla sizlerle paylaşacağız.

Önce geçtiğimiz yılın gelirlerinden başlayalım. Geçtiğimiz yılın gelir lideri Turkcell yaklaşık 8 milyar TL ile oldu. Türk Telekom 7.6 milyan ile ikinci, Vodafone 3.3 ile üçüncü, Avea ise 2.6 ile dördüncü oldu. Avea ve Vodafone’un gelirleri toplamı yine ikinci şirketin gelirine dahi yaklaşamadı.

Turkcell’in gelirleri çeyrekler bazında mevsimsellik dışında sabit giderken Türk Telekom son çeyrekte yüzde 15’e varan bir gelir artışı yarattı.

Turkcell gelir liginde 2008 yılında yakaladığı liderliği henüz bırakmış değil. Yıllar bazında bakıldığında Turkcell hep 8 milyar civarında gelir elde ederken Türk Telekom’un gelirleri senelik bazda 30-40 milyon seviyesinde azalıyor.

Bu arada Vodafone 2009’a göre gelirlerini 800 milyona yakın artırırken Avea’nın artışı 250 milyonun üstünde artırmış.

Yatırımlara bakıldığında son çeyrekte Türkiye Avea ve Türk Telekom’un 900 milyon TL’nin üstünde yatırım yaptığı ve bu yüzden Türkiye’nin son çeyrek iletişim yatırımının 1.5 milyar TL’ye çıktığı görünüyor. Bu rakam neredeyse herhangi iki çeyreğin toplamından fazla.