BTK filtre iletişimini mükemmel yaptı – 2

BTK’nin güvenli internet erişimi için yapılan haberlerin çıktılarını sizler için incelemeye çalıştığımız yazının ikinci bölümünde sizlere biraz da konunun paydaşlarının neler olduğunu, onların bu dünyaya tepkisini anlatalım. Konuyla ilgili sunumu bu adresten bulabileceğinizi hatırlatmakta fayda var…

Güvenli internet konusunun paydaşları, haberlerde çıktığı kadarıyla büyükten küçüğü doğru şöyle sıralanıyor:

 1. BTK
 2. Medya Mensupları
 3. Sivil Toplum Kuruluşları
 4. İnternet Kurulu
 5. Hackerlar
 6. İnternet Servis Sağlayıcıları
 7. Hukukçular
 8. Tedarikçiler
 9. Hükümet Sözcüleri
 10. Sanatçılar
 11. Tıp Uzmanları
 12. Üniversiteler
 13. Muhalefet Partileri

Konu içinde birkaç paydaş daha var ancak istatistiksel olarak incelemeye değer değil. Bu 13 paydaşlık grubun 8’i yüzde 63 ve üstü oranlarda negatif haber yapılması için görüş sağlamış. BTK, kendinin de içinde olduğu kalan 5 kesim ile inanılmaz bir iletişim gerçekleştirip konuyu uzak ara kendi lehine çevirmiş.

Kim bu BTK’ya karşı çıkanlar? Sayması kolay: Medla mensupları, sivil toplum kuruluşları, hackerlar, tedarikçiler, sanatçılar, üniversiteler, sektör profesyonelleri… Yani aslında baktığınızda internet üstünde fikri alınan herkes karşı çıkmış. BTK, İnternet Kurulu ve iktidar partisi sözcülerinin söyledikleriyle haberler almış yürümüş ve BTK adına oldukça pozitif bir algıyı oluşturmuş. Zaten bu üç kurumu bir araya getirdiğinizde olumlu haber sayılarının neredeyse tamamına ulaşıyorsunuz.