İletişim konusunda Türkiye’nin tüm regülasyon ihtiyacını karşılayan BTK, ne yazık ki kendi söküğünü dikemedi. Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) tarafından Bursa’da düzenlenen ”Yeni Medya Düzeni, Haklar ve Sorumluluklar” toplantısında bir konuşma yapan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı İnternet Dairesi Başkanı Osman Nihat Şen, Avrupa’nın internet alanında en önemli otoritelerinden biri olan Insafe isimli kuruluşun internet sayfasında Şubat ayında yayımlanan 10 mesajdan birinin Türkiye’deki güvenli internetle alakalı olduğunu dile getirdi.

Eğer bu dünyada internete giren tek kişi ve kuruluş BTK olsaydı herkes bu konuda çok daha rahat olurdu. Osman Nihat Şen’in verdiği haber zaten o kadar da büyütülecek bir şey değildi. In Safe isimli kuruluş ne kadar büyşüktür, ne kadar önemlidir Türkiye’de bunu bilen yok. In Safe Türkiye’den bahsetse ne olur, bahsetmese ne olur… Türk insanının kafasında böyle bir şey yok, olmayacak da. Dolayısıyla TİB ve BTK’nın bundan bahsetmesi çok şey kazandırmayacaktı, ama kaybettirme ihtimali çok yüksekti, o da oldu.

Şen’in açıklamasının hemen ardından derin bir mutluluk içinde sıklıkla BTK haberi yapan gazetelerden bazıları bunu kullandı. O anda Alternatif Bilişim Derneği devreye girerek enteresan bir bilgilendirme notu gönderdi:

Son günlerde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun “Güvenli İnternet” filtresinin Avrupa kurumlarınca desteklendiği, “tam not aldığı” şeklinde kamuoyunu yanıltıcı haberler yayınlanmıştır. Haberlerde “INSAFE kuruluşunun Türkiye’deki uygulamayı öven bir rapor yayınladığı” iddia edilmektedir, fakat söylenenler maalesef gerçekleri yansıtmamaktadır.

  • Haberin kaynağı, Insafe’in blog sayfasında Türkiye’deki filtreye dair yayınlanmış ve BTK tarafından kaleme alınmış ingilizce bir haberdir.
  • Haberin altındaki bilgi notunda “burada ifade edilen görüşler yazının sahibine (BTK) aittir ve Insafe network’ü bağlamaz” denmektedir.
  • Haberin yayınlanması şöyle bir notla duyurulmuştur:

“Insafe çalışanları olarak üçüncü ülkelerin (yani Insafe Network üyesi olan 27 AB ülkesi ve İzlanda, Norveç, Rusya’nın dışında kalan ülkelerin) çevrimiçi güvenlikleri bağlamındaki çalışmalarından haberdar olmaktan her zaman memnuniyet duymaktayız. Bu yazıda Türkiye’deki yeni bir güvenli internet hizmetini öğreniyoruz.”

  • Sonuç olarak “Avrupa’dan tam not” olarak duyurulan olay, BTK’nın kendi yazdığı ingilizce bir haberi, yabancı bir blog sayfasının konuya dair yüzeysel bilgisi olan bir editörüne yayınlatmış olmasından ibarettir.
  • Yine, yeniden hatırlatmak isteriz ki “Güvenli İnternet hizmeti” olarak lanse edilen bu internet filtreleme sistemi, 15 Mayıs 2011’de binlerce vatandaşımızın sokaklarda protesto ettiği, ülkemizdeki bilişim STK’larının hemen hepsinin “merkezi filtre uygulaması kabul edilemez” diyerek karşı çıktığı, AGİT ve daha bir çok uluslararası raporların ifade özgürlüğünü kısıtladığı gerekçesiyle eleştirdiği ve son olarak Danıştay’da iptal davası süren bir uygulamadır.
  • BTK’nın filtre sistemi daha geçtiğimiz haftalarda yine yanıltıcı haberlerle üniversitelerde meşrulaştırılmaya çalışılmış, İnternet’in Güvenli Kullanımı, Yeni Medya ve Medya konusunda, ulusal ve uluslararası çapta çalışmalar sürdüren akademisyenler tarafından protesto edilmiştir.
  • Akademisyenlerin açıklamasında da belirtildiği gibi, BTK, uygulamaya yeterli ilgi gösterilmediği için bu haberler de dahil olmak üzere, filtre uygulamasını aklama ve sorgulanmadan benimsetme amaçlı birçok kamuoyunu yanıltıcı çalışma yapmayı sürdürmektedir.

Konu ile ilgili bilgi sahibi olan herkesi bu bilgileri paylaşmaya ve gerçekleri savunmaya çağırıyoruz.

In Safe sitesine girip baktığınızda gerçekten de bu ilginç durumu doğrular nitelikte bir yazı çıkıyor karşımıza.

In Safe kelimelerini cümle içinde kulanarak çok büyük fayda sağlamayan TİB, iletişimin tersine dönmesiyle gerçekten de çok fazla şey kaybedecek burası kesin.

Her zaman söyleyip tekrar tekrar vurguladığımız gibi… İletişim konusunda iletişim regülatörü bu kurumun alması gereken çok yol var.

 

2 YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.