BTK’nın gözünden yeni 5651

Tayfun_AcarerBTK Başkanı Tayfun Acarer ile karşı karşıya aynı günde birkaç kez bir araya gelme ve mevcut sorunları tartışma fırsatı yakaladım. Aklımdan geçen soruların çoğunu sordum. Bunların hiçbirini uzatmadan sizlere olayı maddelerle BTK tarafından göründüğü şekilde anlatmak istiyorum. Unutulmasın ki bu yazı benim fikirlerim ya da konuyla ilgili analizlerim değil, birebir Acarer’in ağzından çıkan sözlerdir.

1. Kişisel haklar güvence altında

Acarer’e göre 5651 Sayılı kanunda yapılan değişiklik ile internet ortamında özel hayatın gizliliği ve kişisel hakların güvence altına alındı. Düzenleme ile site kapatmanın önüne geçilmiş, URL bazında erişim engellenecek.

2. Erişim sağlayıcıları birliği aracı kurum

Acarer’e göre kanunda yapılan en önemli değişikliklerden biri tüm internet servis sağlayıcıların katılımı ile oluşturulacak Erişim Sağlayıcılar Birliği’nin kurulması. Bu birlik işletmeciler ile mahkeme kararları arasında aracılık yapacak.

3. İçerik engelleme kolaylaşıyor

Acarer’in sözlerine göre eskiden istenmeyen içerikleri çıkarmak neredeyse imkansızdı. Şimdi hakları ihlal edilen kişiler içeriğin çıkarılması için talepte bulunabilecek. Hakaret, yalan haber gibi kişilik haklarının ihlali durumunda vatandaşların içerik, yer sağlayıcı veya sulh ceza mahkemesine müracaat  edilebilecek. Kanuna göre Sulh Ceza Mahkemesi 24 saat içerisinde karar verecek ve erişimi URL bazında engellemek üzere Erişim Sağlayıcılar Birliğine gönderilerek. Yani site erişime kapatılmayacak, ilgili içerik erişimi engellenecek. Mahkeme kararı Erişim Sağlayıcılar Birliğine gönderilecek ve erişim sağlayıcılar birliği 4 saat içerisinde URL bazında engelleme yapacak. Bu durumda müracaat dahil erişimin engellenmesi 28 saati geçmeyecek.

4. Özel hayatın gizliliğine özel hareket

İstismar görüntüleri, uygunsuz video ve resimler gibi özel hayatın gizliliğinin ihlali gibi durumlarda vatandaşların hakları jet hızıyla korunacak. Ancak kararın kalıcı olması için başvuru sahipleri 48 saat içinde sulh ceza mahkemelerine başvurarak karar almak durumunda olacak.

5. İçerik değil trafik saklanacak

Acarer, 5651 sayılı yasada yapılan bir değişiklik ile trafik bilgilerinin de bir süre saklanması zorunluluğunun getirildiğini bildirdi. Acarer, hiçbir sağlayıcının içeriğe yönelik bilgileri saklamayacağının altını çizerek, “Saklanacak olanlar içerik bilgisi değildir, sadece trafik bilgisidir. İddia edildiği gibi kişisel verilerin saklanması gibi bir durum söz konusu değildir” dedi.

6. Artık şirketlere hapis yok

Daha önce erişimi engelleme kararını yerine getirmeyen yer sağlayıcıları hakkında 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilebiliyordu. Yeni düzenlemeyle birlikte yer sağlayıcılarına hapis cezası kaldırılarak adli para cezası getiriliyor.