Bu evde oturmayalım çünkü böcek var

tibBir evde oturuyorsunuz, bir böcek görüyorsunuz. Ne yaparsınız? Ben olsam önce böceği ezerim, sonra daha dikkatli bakmaya başlarım sağa sola eğer başka .öcek görürsem evin tamamını ilaçlatırım. Tek bir böcek görmeyinceye kadar da ilaçlamaya devam ederim. Peki devletimiz ne yapıyor? Burada böcek var diyerek kendi evinden çıkıp başka bir ev satın almaya çalışıyor.

Bu benzeştirme Ulatırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın TİB binası için verdiği demece yönelik dile getirildi. TİB binasında bilemedikleri kadar çok böcek olduğu için oradan ayrılma kararı almışlar.

TKNLJ formatında bakanın söyledikleri ve bildiklerimizi buluşturalım:

  1. Elvan “TİB mevcut binasından çıkarılmalı. Çünkü orada 17-25 Aralık öncesi ne olduğunu bilemiyoruz” diyor. Orası kimin? Orayı kim yaptırdı? Gerçekten varsa paralel yapıya her şeyini teslim mi oldu bu devlet bu kadar büyük bir acz içinde mi? Başka teslim olduğu yapılar var mı?
  2. Bir binanın içinde ne olduğunu bilmiyorsanız o binadan çıkar mısınız? Yoksa temizlemeye filan çalışmaz mısınız?
  3. “Kayıtlmarın tamamı silinmiş” diyor bakan Elvan… O kayıtların sonsuza kadar saklanması hukuki olarak yanlış olacağı için kanunda belirtildiği gibi silinmiş olabilir mi? Konuyla ilgili insanlar dinlendiğinde silinmiş olabilir mi?
  4. Bu arada bizim bildiğimiz kadarıyla TİB içinde yapılan tüm işlemler bir kez yazılabilen disklerle bezeli sunucularda saniyesi saniyesine kaydediliyor. Yani doğru bir şey çıkarmak istiyorsanız adam gibi araştırıp müsebbibini bulmanız mümkün…
  5. TİB’de görevini kötüye kullanan insanlar varmış… Kim bunlar? Bir türlü gönderilemeyen, hakkında dava açılamayan eski başkanı mı? Niye tek bir isim verilemiyor? Koskoca bakan havaya konuşabilir mi?
  6. TİB’in yaptığı işi MİT yapsın zaten onun görevi diyor Erdoğan ve Elvan. Hayır!.. Mahkemeler önünde hesap verme zorunluluğu olmayan bir kurum bunu yapamaz. Yapmamalı. Kimi ne zaman ne amaçla hangi mahkeme kararıyla dinlediği bilinmeyen bir kuruma dinleme emanet edemezsiniz. Nerede kaldı mahkeme kararları?