Kore’deki kesintiye “aa çok ayıp” diyecek yüzü olmak

Kore’deki kesintiye “aa çok ayıp” diyecek yüzü olmak

kim jongŞakacı bizim ülkemiz gerçekten çok şakacı… Hafta başında Kuzey Kore’de internet kesintisi yaşadı. Kimilerine göre yarım saat, kimilerine göre ise saatler sürdü bu kesinti… Tam da ülkenin Sony’e saldırdığı fikri ayyuka çıkmışken… Tam da ABD bu saldırıları Kuzey Kore’nin şiş yanaklı şapşik başkanına yükleme demeçleri verirken… Tam da bizim ülkemizdeki kesintiler unutulaya yüz tutmuşken…

Konu hakkında utanması gerekenlerin neden utanması gerektiğini hep birlikte hatırlayalım:

  • Kuzey Kore’nin öyle ya da böyle Sony’e sadırı yaptığı biliniyor. Özellikle Batı medyasında bu konuda ciddi delillerin olduğu öne sürülüyor.
  • Aynı bakış açısıyla ABD konuyla hiç alakasının olmadığını dile getirse de Kuzeyl Kore’deki kesintiden ciddi şekilde suçlu olduğu dile getiriliyor. Her zaman söylediğimiz gibi internetin açma kapama düğmesi elinde. Bunun bir ülkenin elinde olmasının ne kadar yanlış olduğunu anlamak için birkaç kez de bizim kapatılmamız gerekmiyor sanırım.
  • Bizim ülke ve devlet büyükleri olarak bir ülkede kesinti yapılmasını kınamamız kadar tuhaf bir şey olamaz. Şunun şurasında daha birkaç sene önce bizim ülkemizde bu kesintilerin kralı yaşandı. Her ne kadar işin sorumluluğu Türk Telekom’a yüklense de herkes bunun BTK cephesine saldırı yapılmasını engellemek için hayata geçirildiğini bildi ve bilecek. Bu kesintinin bir saat sürdüğünü düşünecek olursak Kuzey Kore ile aramızda derin bir uçurum yok…
  •  Basın konuyla alakalı Yanlış bir noktada. Burada bir ülkenin bir şirkete saldırması sonucunda internetinin tamamının kesilmesi haberi casusluk tadında verilmemeli. Bu bir özgürlükler meselesi. Tamam Kuzey Kore düyanın en az özgür ülkesi olabilir. Ama uluslararası arenada bu ülkede yaşanacak kesintileri hiçbirimizin hoş görmemesi, hatta en üst perdeden kınaması gerekiyor.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş