Bulgaristan ACTA İçin Ayakta

Geçtiğimiz haftalarda SOPA ile ayaklanan dünya sonrasında bu yasanın Avrupa’daki karşılığı olan ACTA için bir kez daha sokaklara döküldü. Olayların son noktası, protestoların yaşandığı Bulgaristan’ın Sofya kentiydi. üç binden fazla kişi sokaklarda yasayı protesto ederken esas nefret hükümete yöneltildi. Katılımcılar bu yasanın bir oldu bittiye getirilerek imzalandığını öne sürdü. AB ise yaptığı açıklamada son metnin bir süredir ortada olduğunu ve halkın görebileceği bir web sayfasında bunun sergilendiğini öne sürdü.

Bu olay akıllara Douglas Adams’ın Otostopçunun Galaksi Rehberini getirdi. Hatırlanacağı üzere kitapta da yıkım emri için gelen ekipler yıkım emrinin uzun bir süredir belediyenin alt katındaki bir dolapta kolayca ulaşılacak bir yerde olduğunu, kahramanımızın bunu bilmemesinin kendi sorunu olduğunu bildirmişlerdi.

ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) da tıpkı SOPA gibi fikir eserleri üzerinde hak sahibi olanların internete doğrudan müdahale etmesine imkan veren bir sansür anlaşmasıdır. Japonya ve ABD tarafından 2006 yılında ortaya atılan ACTA, ilk kez 2008 yılında Wikileaks’in ortaya çıkardığı belgelerle halka duyurulmuştu.