.by .by Beyaz Rusya’nın internet özgürlüklerine

Beyaz Rusya’daki yeni yasa yabancı sitelere erişimi kısıtlıyor. Ayrıca internet kafelerden de yasaklanmış sitelere giriş yapanların da raporlanmasını istiyorlar.

Beyaz Rusya vatandaşlarının “.by” alan adı dışındaki sitelerde e-ticaret yapmalarını yasaklayan yasa (ulusal internet kullanımında geliştirmeler, yasa numarası 317-3) bu Doğu Avrupa ülkesinde Cuma gününden itibaren uygulanmaya başlayacak.

Beyaz Rusya’da girişimci olarak kayıtlı tüm şirketler ve bireyler işlerini yürütmek, servis sağlamak ve e-posta göndermek için ulusal portal kullanmak zorundalar. Bu şu demek: Beyaz Rusya vatandaşları artık Amazon’dan ya da Apple Store’dan alış veriş yapamayacak, eBay’de satış yapamayacak ve diğer pek çok sitede herhangi ticari ilişki içinde olamayacaklar.

Bu yasanın kısıtlamaları “radikal” ve “pornografik” içerikleri engelleyerek durdurmuyor. Yasayı çiğneyen ya da yasayı çiğneyen kişiye internet erişimi sağlayanlar vergi memurları, polis ya da gizli polis tarafından 1 milyon Beyaz Rusya rublesi (125 Amerikan Doları) para cezasına çarptırılacaklar.

BBC’nin haberine göre Amerika ve İngiltere, ülkeye seyahati yasaklayan, kanuni zorunluluk yüzünden kullanılamayan aktiflerini hükümete aktaran Başkan Alexander Lukashenko’yu muhaliflere yaptığı baskı nedeniyle kınadı.

Sizce Beyaz Rusya e-ticareti kendi ülkesiyle kısıtlayarak ülke ekonomisine fayda sağlıyor mu?