Cari açığa Turkcell sürpriz mi yaptı?

turkcell_kirmiziCari açık Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri olarak sunuluyor bize. Daha önce burada yaptığım haberlerde 4G’nin cari açığına negatif katkısı yüzünden direkt 5G’ye geçilmesini eleştirirken odundan tekstile açık yaratan kalemleri dikkatlerinize sunmuştum.

Dün Reuters kanalıyla yapılan bir haberde cari açığa Turkcell katkısı gündeme getirildi. Bugün birkaç gazetede bu habere rastlayınca bunun üstünde birkaç kelime etmek şart oldu.

Söylenene göre carı açık, Turkcell’in nisan ayı başında gerçekleşen temettü ödemelerinin etkisiyle 3 milyar dolar olan beklentilerin üzerinde gelmiş. 3.41 milyar dolar olmuş. Bundan sonrasını TKNLJ formatında maddeler halinde sıralayalım:

  • 410 milyon dolarlık Turkcell katkısından bahsediyoruz iyi güzel de geriye kalan 3 milyar dolar içinde acaba konuşmamız gereken şeyler yok mu? 3,41 milyar doların yükünü Turkcell’e yüklemek bir tek bana mı acayip geliyor?
  • Turkcell bu temeddü ödemelerini birkaç yıldır yapmıyordu ve toplu olarak Nisan ayında gerçekleştirdi. Eğer bu ödeme bir zarar verdiyse geçtiğimiz yıllarda yapmadığı için de pozitif katkısının gündeme getirilmesi gerekirdi.
  • Turkcell’in yaptığı ödeme, bunu yapacağı neredeyse aylardır biliniyordu. Bunu büyük bir sürpriz olarak gazetelere sunmak bana çok itici geldi. “Ne?. Güneş doğudan mı doğuyor? Olamaz!..” gibi bir yaklaşım oldu bu…
  • Biz cari açığın yükünü 4G’ye ve GSM firmalarına yükleyeceğimize yurt dışına odun ve tekstil gibi ürünler için verdiğimiz parayı gözden geçirelim. Orada alınacak daha çok yol var.